… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Chuchillova busta v Jeruzalémě

Chuchillova busta v Jeruzalémě

Winstonu Churchillovi byla skoro půl století po smrti odhalena v Jeruzalémě plastika s pamětní tabulí, prohlašující ho za přítele židovského národa a podporovatele sionistických cílů. Stalo se tak takřka půl století po smrti britského státníka.

Velkou bronzovou bustu oceňující britského válečného premiéra, který pravděpodobně navždy zůstane jednou z nejvýznamnějších historických osobností, vytvořil známý sochař Oscar Nemon.

Slavnostního odhalení sochy v Miškenot Ša’ananim (Mishkenot Sha’ananim) za zdmi Starého města jeruzalémského se zúčastnil vnuk bývalého premiéra Randolph Churchill, stejně jako izraelští a britští diplomaté a politici.

I když je Winstonu Churchilovi někdy vyčítáno, že nebombardoval nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi (Auschwitz), je obecně oceňován jako přítel židovského národa a Státu Izrael.

Britský velvyslanec Matthew Gould při slavnostním ceremoniálu prohlásil, že je „naprosto správné“, že je Churchill oceněn v Jeruzalémě. „Stavěl se za práva židovského národa na židovskou vlast dávno předtím, než to přišlo do módy – pokud do kdy do módy přišlo,“ řekl Gould.

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat citoval Churchillova slova: „Pokud máte nepřátele, je to dobré, znamená to, že jste se v životě za něco postavili.“

K odhalení busty došlo krátce po vydání knihy Churchillova oficiálního životopisce Sira Martina Gilberta „Churchill and the Jews: A Lifelong Friendship“ („Churchill a Židé: Celoživotní přátelství“).

„Více než půl století byl Churchillův život provázán s židovskými záležitostmi,“ napsal Gilbert v předmluvě knihy. „Jako mladý poslanec parlamentu v letech 1904 až 1908 měl řadu židovských voličů; jako ministr vlády v letech 1921 až 1922 byl zodpovědný za rozhodnutí o statusu židovské národní domoviny v Palestině; jako válečný vůdce v letech 1940 až 1945 bojoval s vojenskou silou a tyranií nacistického Německa; jako mírový premiér v letech 1952 až 1956, v počátečních dnech Státu Izrael, si byl vědom židovských obav a sympatizoval s nimi. Přestože takový sympatizující postoj byl u mnoha jeho kolegů, poslanců a současníků neoblíbený, Churchill odmítl to, co nazval ‚antisemitské rysy předsudků‘ a snažil se podporovat židovské národní aspirace, a to jak občanů Británie plně se podílejících na národním životě, tak jako obhájců a účastníků vytvoření Izraele.“

„Kvůli své podpoře sionistického podniku v Palestině byl Churchill jedním poslancem varován, že v důsledku svého úsilí se sám ocitne ‘proti dědičné antipatii, která existuje po celém světě vůči židovské rase.’ Churchilla to neodradilo,” píše Gilbert. „I když nebyl nikdy nekritickým podporovatelem sionismu, byl jedním z jeho nejvytrvalejších přátel a obhájců. Ve světě, kde Židé často byli předmětem opovržení, nechuti, nedůvěry a nepřátelství, je Churchill měl ve velké úctě a chtěl, aby měli právoplatné místo ve světě.“

Gilbert vysvětluje, že v době, kdy Churchill kritizoval židovské podzemní hnutí v Palestině před vznikem Státu Izrael, svému židovskému příteli, který byl z kritiky nesvůj, řekl: „Židovský národ velmi dobře ví, že jsem jeho přítel.“

„To byla pravda: byl jeho přítelem jak v době nouze, tak svými činy,“ uvádí Gilbert v závěru předmluvy své knihy.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Churchill Bust in Jerusalem Pays Tribute to Great Leader, Friend.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv