… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Petr Nečas, Hillary Clinton

Hillary Clinton a Petr Nečas

Premiér Petr Nečas přijal v pondělí 3. prosince 2012 americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Během půlhodinového setkání ve Strakově akademii jednali především o situaci v Sýrii a na Blízkém východě, dále o Afghánistánu, spolupráci v NATO a krátce byla zmíněna i spolupráce v civilní jaderné energetice, včetně dostavby Temelína.

Spojené státy americké a Česká republika spolupracují v úsilí o řešení krize v Sýrii. Vzhledem k tomu, že americké velvyslanectví v zemi bylo uzavřeno, od srpna zastupuje Česká republika v Sýrii USA v konzulárních a diplomatických záležitostech. Premiér Nečas při jednání připomněl českou pozici: „Důrazně odsuzujeme pokračující násilí v Sýrii. Řešení, které by se zakládalo na vojenské síle, nevydrží dlouho. Jediným dlouhotrvajícím řešením je to politické,” řekl premiér.

V souvislosti s tématem Afghánistánu premiér během jednání ujistil ministryni Clintonovou, že Česká republika je v souladu se závěry květnového summitu NATO připravena podporovat afghánskou vládu i po skončení stávající mise ISAF v roce 2014. České jednotky se v budoucnu zaměří zejména na výcvik afghánských bezpečnostních sil.

Ministryně Clintonová vysoce ocenila jak dlouhodobé české zapojení do procesu stabilizace Afghánistánu, tak českou pozornost věnovanou regionu Blízkého východu, včetně zastupování USA v Sýrii. Celkově vyzdvihla společný pohled USA a ČR na řadu aktuálních otázek v NATO, ale i spolupráci při podpoře lidských práv a demokracie ve světě.

Tendr na dostavbu Temelína pokračuje podle plánu

Krátce premiér Petr Nečas mluvil s ministryní Hillary Clintonovou také o probíhajícím tendru na dostavbu 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín. Předseda vlády řekl, že výběrové řízení pokračuje podle plánu. „Máme transparentní postup pro výběr a nejlepší nabídka vyhraje,“ dodal premiér.

Při společném jednání se předseda vlády také zmínil o přípravě pražského česko-amerického centra spolupráce v oblasti civilního jaderného výzkumu. Toto centrum by mělo být umístěno při Fakultě strojní (Ústav energetiky) ČVUT a fungovat jako kontaktní burza pro navazování spolupráce jednotlivých českých a amerických vědeckovýzkumných projektů.

Článek je tiskovou zprávou Úřad vlády České republiky, kde vyšel pod názvem ČR a USA podporují Sýrii v demokratizaci.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv