… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

E1

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim, v jejíž části má být realizován plán výstavby E1

Po USA také Francie, Velká Británie, Rusko, Německo a Švédsko dnes daly najevo nesouhlas se včerejším rozhodnutím izraelské vlády o výstavbě 3.000 bytů v oblasti E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim. Na území, osvobozené Izraelem v Šestidenním válce v roce 1967, si činí nárok také Palestinská správa.

Francie a Británie si dnes předvolaly izraelské velvyslance, aby daly najevo nesouhlas s plány na výstavbu v oblasti spojující hlavní města a Maale Adumim.

Britský ministr pro Blízký východ Alistair Burt vyjádřil velvyslanci Danielu Taubovi „hluboké obavy Spojeného království.“ Také velvyslanec v Paříži Yossi Gal byl informován o „nesouhlasu“, tentokrát Francie.

Nesplnilo se nicméně – zjevně vlastním přáním podnícené – raní oznámení levicových izraelských novin Haarec, že obě země odvolávají své velvyslance z Izraele ke konzultacím.

Předvolán na tamní ministerstvo zahraničí byl také izraelský velvyslanec ve Švédsku.

Německo a Rusko vyzvalo Izrael, aby své plány přehodnotil.

Vlády cizích zemí Izraeli vyčítají, že plánem na postavení bytů v dosud neobydlené oblasti E1 ohrožuje důvěru v to, že skutečně chce s palestinskými Araby uzavřít mír.

Oznámení výstavby přitom Izrael učinil jako jednostranný krok v reakci na jiný jednostranný krok – na úspěšnou žádost Palestinské správy, o zvýšení statusu v OSN z „entity“ na „nečlenský stát“, což byl krok před nímž Izrael varoval a opakovaně Araby žádal, aby jej nečinili.

Působí proto komicky, když nyní palestinští Arabové lkají nad jednostranným izraelským krokem a přidávají se k nim zahraniční vlády, které dělají, že nevidí, že izraelské rozhodnutí je jen reakcí na předchozí rozhodnutí Palestinské správy.

Izraelský vicepremiér Moše Jaalon (Moshe Ya’alon) armádnímu rozhlasu sdělil, že se odvolávání velvyslanců neobává. „Neslyšel jsem o tom ani prostřednictvím ministerstva zahraničí ani úřadu předsedy vlády. Proto je pro mě těžké uvěřit, že by to měla být pravda,“ uvedl.

Naopak palestinskoarabský hlavní vyjednavač Saíb Irikát (Saeb Erekat) doufá v tvrdé kroky cizích zemí s tím, že stavění v oblasti E1 „ničí dvoustátní řešení, ustanovení Východního Jeruzaléma jako hlavního města Palestiny a prakticky ukončuje mírový proces a možnost hovořit o jednáních v budoucnu.“

Chtělo by se říci: S čím kdo zachází, tím také schází. Anebo: Na hrubý pytel hrubá záplata.

E1 (detail)

detail oblasti E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim (kliknutím se obrázek zvětší)

Jedna reakce na Cizina se zlobí na Izrael kvůli výstavbě v zóně E1

  • Fanuel napsal:

    SHALOM SHABBAT 5773….CIZINA??…. CO TO JE??….. KAŽDÝ KDO JE DOMA SI DĚLÁ TEN SVŮJ POŘÁDEK V RÁMCI SVÉ ÚSTAVNOSTI A ZÁKONŮ DANÉ ZEMĚ. ,,STÁT IZRAEL“ JE VYSPĚLOU DEMOKRACII A RESPEKTUJE UNIVERZÁLNÍ OBČANSKÁ I LIDSKÁ PRÁVA. Z POHLEDU MEZINÁRODNÍHO PRÁVA. JE OTÁZKOU SOUČASNÉ DOBY?? ZDA S TÍM S KÝM JEDNÁM O MÍRU MOHU JEDNAT??? A NEMÍT PŘITOM KUDLU V ZÁDECH. TO PAK NENÍ DEMOKRACIE ALE ,,FAŠISMUS“
    STANEK FRANTISEK FANUEL

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv