… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Prezident Egypta Mohamed Mursí (Mohamed Mursí) z Muslimského bratrstva v sobotu pod nátlakem opozičních demonstrací zrušil vlastní dekret, jímž 22. listopadu uzurpoval pravomoci.

Stalo se tak poté, kdy dosáhl hlavní cíl dekretu – příjetí návrhu nové ústavy Ústavodárným shromážděním. Vzápětí navíc vydal dekret jiný, kterým si část uzurpovaných pravomoci opět udělil a současně umožnil armádě vykonávat pravomoci policie za účelem „udržení veřejného pořádku,“ včetně zatýkání civilistů.

Dekret o posílení pravomocí armády má platit jen do pátku 15. prosince 2012, kdy se v Egyptě koná narychlo uspořádané referendum o schválení návrhu nové ústavy.

Tu sepsalo a schválilo islamisty ovládané Ústavodárné shromáždění sporným způsobem poté, kdy z něj odešli na protest zástupci liberálů, sekulárních občanů a koptských křesťanů a byli „nahrazeni“ jinými osobami tak, aby byla zajištěna potřebná účast.

Střechová organizace opozice, tzv. Fronta národní spásy, v jejímž čele stojí bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohamed al-Baradej a bývalý generální tajemník Ligy arabských států Amr Músa (Amr Moussa) konání referenda odmítá.

„Neuznáváme návrh ústavy, protože nereprezentuje egyptský lid,“ uvedl mluvčí Fronty Same Ašúr (Sameh Ashour).

Egyptská armáda minulý týden byla nucena rozmístit okolo prezidentského paláce tanky a zeď z betonových bloků, aby zabránila opozičním demonstrantům proniknout do komplexu.

Při střetech odpůrců a stoupenců vládnoucích islamistů a jejich prezidenta Mursího zemřelo 7 lidí a stovky byly zraněny.

Armáda – aniž by kohokoliv jmenovala – v sobotu vyzvala k jednáním vládního tábora a opozice a varovala před vyhrocováním situace s tím, že cítí odpovědnost za osud země. Pokud obě strany nezačnou jednat, bude Egypt směřovat „do temného tunelu s katastrofálními následky – a to je něco, co nedovolíme.“ Armáda deklarovala, že vždy stojí „na straně velkého egyptského lidu“, ale že také má povinnost chránit státní instituce.

Na zítřek jsou svolány další protesty opozice i protidemonstrace Muslimského bratrstva a spřátelených islamistů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv