… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Gvaot mapkaIzraelský ministr obrany Ehud Barak povolil výstavbu 523 bytů v obci Gva’ot (Gevaot, גבעות) v Guš Ecion (Gush Etzion). Informuje dnešní Jediot Achronot.

Rozšíření obce Gva’ot je významné, protože i když se jedná jen o několik set bytů, dojde k významnému rozšíření doposud nevelké obce sestávající z karavanů, kterou vláda následně hodlá přeměnit na město.

Už v roce 2000 byl schválen plán na výstavbu 6.000 bytových jednotek v Gva’ot, který ale dosud nebyl realizován. Cílem výstavby má být vytvoření územního propojení mezi oblastí, kde se obec nachází, tzv. Zelenou linií (hranice příměří mezi Izraelem a Jordánskem v letech 1948 až 1967) a hlavními silnicemi, které vedou do středního Izraele.

Nynější povolení výstavby 523 bytů je výsledkem jednání mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a předsedou Regionální rady Guš Ecion Davidem Perlem, který povolení výstavby označil v rozhovoru pro AFP za „obrovský úspěch.“

Rozhodnutí o povolení výstavby kritizovala krajně levicová izraelská organizace Mír nyní (Peace Now, Šalom Achšav).

„Není to jen další osada – 6.000 bytových jednotek může být domovem pro zhruba 25 tisíc lidí. Možná to není velké ve srovnání s jinými městy, ale v měřítku osad je to obrovské,“ prohlásila mluvčí Hagit Ofran, která se pro AFP snažila navodit dojem, jako by povoleno bylo ne 523 ale rovnou 6 tisíc bytů.

„Je to poselství, že Izrael nezvažuje dvoustátní řešení. Znamená to, že s dalším městem navíc bude mnohem těžší území (v rámci konečné izraelsko-palestinské dohody) rozdělit,“ dodala, aniž by vzala do úvahy, že oblast Guš Ecion si chce Izrael ponechat tak jako tak a poskytnout za ně případně Arabům územní kompenzaci jinde.

Izraelské ministerstvo bydlení také vypsalo výběrová řízení na výstavbu 5.760 bytových jednotek po celé zemi, včetně 1.000 v Givat Ze’ev, Har Choma (Har Homa), Karnej Šomron (Karnei Shomron) a Efrat.

V Samaří se nyní staví také nové arabské město Ravábí (Rawabi), kde má bydlet nejméně 25 tisíc lidí. Výstavbu financuje katarská společnost a multimilionář Bašár al-Masrí (Bashar al-Masri).

Izraelská vláda prohlašuje, že rozhodnutí o povolení židovské výstavby je reakcí na jednostranný krok Organizace pro osvobození Palestiny, která minulý měsíc ve Valném shromáždění OSN úspěšně požádala o uznání státnosti „Palestiny,“ čímž hrubě porušila mezinárodně garantované Dohody z Osla, podle kterých má být konečný status výsledkem jednání s Izraelem a nikoliv jednostranných arabských kroků.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera při setkání s velvyslanci z asijských a tichomořských zemí uvedl: „Zdi Jeruzaléma, které za námi vidíte, představují hlavní město židovského národa po 3.000 let. Jeruzalém je hlavním městem židovského národa 3.000 let. Všechny izraelské vlády stavěly v Jeruzalémě. My to nebudeme měnit. Je to přirozené. Chtěl bych se kohokoliv z Vás zeptat, zda si umí představit, že byste omezovali výstavbu ve Vašem vlastním hlavním městě. To nedává smysl.“

„A myslím, že pro nás je důležité, že jsem oddaní našemu hlavnímu městu, jsme oddaní míru a budeme stavět v Jeruzalémě pro všechny jeho občany. Dělaly to všechny předchozí vlády a bude to i nadále dělat moje vláda,“ dodal premiér Netanjahu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv