… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Maale Adumim, E1

Maale Adumim a na pozadí oblast E1, kde se mají stavět bytové domy

Čtyři členské státy Evropské unie, které jsou současně členy Rady bezpečnosti OSN, včera silně odsoudily Izrael kvůli jeho plánovaného výstavbě bytů v Jeruzalémě.

Prohlášení Velké Británie, Francie, Německa a Portugalska konstatuje, že čtveřice je „mimořádně znepokojena a silně nesouhlasí“ s izraelskými stavebními plány. „Oznámení Izraele o zrychlení výstavby osad vysílá negativní poselství a podkopává vír v jeho ochotu jednat,“ uvádí dále.

„Životaschopnost dvoustátního řešení, které je klíčové pro dlouhodobou bezpečnost Izraele je ohrožována systematickým rozšiřováním osídlení. Osady jsou nelegální podle mezinárodního práva a škodlivé pro jakékoliv mezinárodní úsilí o znovuobnovení mírových jednání a zajištění dvoustátního řešení… Vyzýváme izraelskou vládu, aby tyto plány zrušila a opakujeme, že neuznáme žádné změny hranic před rokem 1967, i co se týče Jeruzaléma, pokud nebudou stranami dojednány,“ uvádí se dále v prohlášení.

Ke zrušení plánů výstavby tisíců nových židovských bytů Izrael včera vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun (Ban Ki-moon), který varoval, že takový krok může být „takže fatální ranou“ nadějím na mír.

„Blízkovýchodní mírový proces je hluboce zmražen.Obě strany se zdají být polarizované, než kdy dříve, a dvoustátní řešení je vzdálenější, než kdykoliv od zahájení oselského procesu,“ uvedl.

„Jsem hluboce znepokojen osidlovacími aktivitami na Západním břehu, zejména okolo Jeruzaléma. Vážně to ohrožuje snahy o vznik životaschopného Palestinského státu,“ stěžoval si Pan Kim-mun.

Palestinský pozorovatel při OSN Rijád Mansúr (Riyad Mansour) předevčírem předpověděl, že kromě USA budou všichni zbývající členové Rady bezpečnosti OSN hlasovat pro odsouzení plánů Izraele na rozšíření výstavby. Protože by USA mohly rezoluci odsuzující Izrael vetovat, rozhodly se evropské státy Izrael odsoudit v prohlášení.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Victoria Nulad předevčírem izraelské rozhodnutí stavět ostře kritizovala. „Jsme hluboce zklamáni, že Izrael trvá na pokračování v těchto provokativních akcích,“ sdělila novinářům. „Tato opakovaná prohlášení a plány nové výstavby jsou v rozporu s dosažením míru.“

„Izraelští představitelé opakovaně říkají, že podporují cestu dvoustátního řešení, ale tyto akce tento cíl jen více ohrožují,“ dodala.

Navzdory silným slovům ale Nuland uvedla, že USA se nedomnívají, že by odsouzení Izraele Radou bezpečnosti bylo „užitečné“ při oživování zamrzlého mírového procesu.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku European Members of Security Council Condemn Israel.

6 reakcí na Evropští členové Rady bezpečnosti OSN odsoudili Izrael

 • smal napsal:

  Nějak mě uniká za koho tyto evropské státy vlastně kopou; za racionální a civilizovanou Evropu to zřejmě nebude. Pokud si dobře pamatuju, tak již v dobách, kdy Rakousko bránilo Evropu před Turky (2/3 nákladů na válečné operace hradily tzv. české země), tak Francie umožnila mohamedánům získat moderní dělostřelectvo a dokonce jim dodávala vojenské odborníky. V. I. Lenin kdysi řekl něco o „užitečných idiotech“, takže se vlastně nic nezměnilo, jenom je smutné jací potičtí kreténi reprezentují uvedené evropské státy v RB OSN.

 • Maros Fecko napsal:

  Velké Británie, Francie, Německo a Portugalsko 😛 …. blázni čo sedia na konári ,ktorý si pod sebou pília a ešte sa smejú , ako im to dobre ide. Typujem tak o 3 až 4 roky Francúzko prvá Európska moslimská krajina a po ňom bude nasledovať v EU tak milované Nemecko… 😀

 • Scooolie napsal:

  Pravdu máte oba. Jenže v tom je právě ten zakopaný pes. Francie, Británie i Německo už si vybraly. S ohledem na vnitřní situaci nemohou prostě stát na straně Izraele. Salónní teoretici, levice, zelení a muslimové – to je ona podivná koalice, která dnes zásadně ovlivňuje zahraničněpolitické postoje většiny zemí EU… A to jsem ještě nejmenoval Itálii, kde premiér Monti prudce otočil kormidlo zahraniční politiky a i proti vůli ministra zahraničí nařídil hlasovat v OSN pro uznání státnosti „Palestiny“. Zlatý Berlusconi.

 • Nofar napsal:

  Tak Rada bezpecnosti OSN opdsoudila Izrael? Neni to trochu k smichu? No nic, ja odsuzuji OSN jako takovou, nebot pripustila, aby se jejim byt „jen“ pozorovacim „statem“ stal politicky subjekt, ktery ovlada teroristicka organizace, jejimz primarnim cilem je likvidace suverenniho statu.

 • Josef napsal:

  jak můžou cizí státníci sahat Izraeli na Jeruzalém, státy, které Hitlerovi zaprodali Československo by neměli ani v radě zasedat a být historicky na hanbě. Ale svět se nepoučí, dokud Hospodin nezasáhne…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv