… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Chanin Zuábí

Chanin Zuábí

Volební komise včera rozhodla o zákazu kandidatury poslankyně Hanín Zuábí (Hanin Zoabi, حنين زعبي, Chanín Zuabi, חנין זועבי) z arabské strany Balad (בל“ד) v nadcházejících volbách do 19. Knesetu kvůli podpoře terorismu a odmítání Izraele jako židovského a demokratického státu. Pro hlasovalo 19 členů, 9 bylo proti a 1 se hlasování zdržel.

Rozhodnutí nyní automaticky přezkoumá Nejvyšší soud, který pravděpodobně zákaz zruší. Soud již podobný zákaz Volební komise vůči stranám Balad a Raam-Taal zrušil v roce 2009.

Jediné rozhodnutí o diskvalifikaci jedince z voleb, které soud kdy podpořil, byl zákaz kandidatury rabiho Meira Kahaneho v roce 1988.

Pro zákaz kandidatury Chanin Zuábí hlasovali zástupci stran Židovský domov (Bajit Jehudi), Národní jednota (Ichud Leumi), Šas a Jednotný judaismus Tóry.

Výbor nicméně zamítl návrh na diskvalifikaci celé strany Balad. Pro zákaz kandidatury celé této strany hlasovalo 13 členů výboru, proti bylo 16 a 1 se zdržel. Mezi zastánci zákazu byli Bajit Jehudi a Ichud Leumi, nicméně Šas a Jahadut HaTóra byly proti.

Zamítnut byl také návrh na diskvalifikaci strany Raam-Taal vedené poslancem Ahmedem Tibim, když jej podpořilo jen 7 členů výboru a proti jich bylo 17.

Balad a Raam-Taal se mohou připojit k odvolání Zuábí k Nejvyššímu soudu. Předseda Baladu Džamal Zahalka (Jamal Zahalka) již prohlásil, že pokud soud rozhodnutí Volební komise nezmění, nebude strana ve volbách vůbec kandidovat.

Poslankyně Zuábí prohlásila, že „nad rozhodnutím vlaje černá vlajka nelegitimity, jedná se o tyranii většiny a pošlapání základních demokratických práv.“

Poslanec Ofir Anukis z Likudu, který vyřazení Zuábí inicioval, po rozhodnutí uvedl, že „poslankyně Zuábí bezostyšně porušila Základní zákon: Kneset, když se zúčastnila teroristického útoku na palubě (lodi Mavi) Marmara, a proto nemá místo v Knesetu. Izraelská demokracie musí vědět jak se bránit před těmi, kdo se jí snaží zevnitř zničit. Doufám a věřím, že diskvalifikaci potvrdí Nejvyšší soud.“

Zítra bude Volební komise hlasovat o diskvalifikaci strany Silu Izraeli (Ocma LeJisrael, Otzma Leyisrael) kvůli údajnému odmítání Izraele jako židovského a demokratického státu a stran Šas a Jahadut HaTora kvůli údajné diskriminaci žen.

2 reakce na Hanín Zuábí diskvalifikována z voleb do Knesetu kvůli podpoře terorismu

 • smal napsal:

  Tak nevím jestli to v Izraeli s tou demokracií a možnostmi soudního přezkoumání nepřehánějí, pokud to dobře chápu tak madam poslankyně je něco jako před válkou K.H. Frank resp. další poslanci za Sudetoněmeckou stranu v ČSR; a jak to potom dopadlo všichni víme. Tak jestli by nebylo rozumnější stranu Balad zakázat a tu osobu držet v separaci?

 • Refael napsal:

  Aforismus: „jedina nevyhoda demokracie je ta, ze je demokraticka i k nedemokratickym.“

  Chanin je stejna mrcha, ktera kdykoli nadava na Izrael(nezapomenu na jeji vystoupeni na Arutz 2 po zasahu naseho komanda na turecke „humanit.“lodi, kde poprela vsechna fakta dolozena videi IDF) ale jsem si 100% jisty, kdyby slo skutecne na „lamani chleba“ ohledne byti ci nebyti Izraele, bude na nasi strane, nebot kde jinde by mohla svobodne nadavat na Stat Izrael(vim, je to pokkrytecke), zastavat se utoku Hamasu a zaroven byt poslankyni toho sameho statu, jako vetsina arab.poslancu z ruznych stran krome Druzu, ti jsou loajalni.

  Co se tyce poslance Achmeda Tibiho, tez castokrat buzeruje nasi IDF i ostatni(napr.nezapomenu v dobrem, jeho projev v Knessetu po masakru v Itamaru), ale osobne si nemyslim, ze za kazdou cenu. Jinymi slovy, neni stejna sv…, jako Chanin.

  Neco jineho je konstruktivni kritika, kde kritizujici ukazuje na skutecne neresene problemy a svoji kritikou(byt i agresivni) se i snazi o napravu, ale neco uplne jineho je kritika za kazdou cenu.
  Vim, ze to vsichni ctenari Eretzu vedi, ale mel jsem potrebu to napsat 😐 .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv