… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

komár Anopheles

komár Anopheles, přenášející parazita, který způsobuje malárii

Více než 1 milion lidí každoročně zemře na malárii, kterou způsobují různé druhy parazitických prvoků rodu plasmodium (česky zimnička) přenášených na člověka komáry z rodu Anopheles. Lékařská věda dosud nenašla účinnou vakcínu proti tomuto smrtícímu parazitovi, který je zvlášť nebezpečný těhotným ženám a dětem mladším 5 let.

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (Hebrew University of Jerusalem, האוניברסיטה העברית בירושלים) nyní otevřeli cestu k vývoji nových přístupů k léčbě této akutní infekce tím, že přišli na to, jak se parazitický prvok vyhýbá bdělému imunitnímu systému.

Parazit plasmodium se po vstupu do krevního oběhu rozmnožuje v červených krvinkách a přenáší své proteiny na jejich povrch. Tyto buňky poté začínají být lepkavé a ulpívají na stěnách cév, blokují je a poškozují lidské tělo. Imunitní systém obvykle tyto proteiny rozpozná jako cizí a vytvoří protilátky pro boj s nimi.

Z pěti druhů plasmodií je nejvíce smrtící Plasmodium falciparum, které způsobuje více než 90 % všech s malárií spojených úmrtí. Tento důmyslný druh klame imunitní systém tím, že odhaluje pouze jediný protein, kódovaný jedním ze šedesáti genů, které má k dispozici. Zatímco je imunitní systém zaneprázdněn bojem s tímto proteinem, parazit přepne na protein jiný, imunitním systémem nerozpoznaný, čím se vyhne reakci protilátek a obnoví infekci.

Výzkum katedry mikrobiologie a molekulární genetiky Izraelsko-kanadského institutu pro lékařský výzkum (Institute for Medical Research Israel-Canada) a Kuvinova centra studia infekčních a tropických nemocí (Kuvin Center for the Study of Infectious and Tropical Diseases) na Lékařské škole Hadase Hebrejské univerzity, prováděný Dr. Ronem Dzikowskim a studentem výzkumníkem Inbarem Avrahamem, poprvé odhalil genetické mechanismy, která umožňují parazitovi selektivně imunitnímu systému odhalit jeden protein a ostatní skrýt.

Kombinací metod bioinformatiky a genetiky výzkumníci identifikovali unikátní sekvenci DNA v regulační oblasti genové rodiny, která kóduje tyto povrchové proteiny. Dokázali, že schopnost parazita ukázat jen jediný gen a současně skrýt zbývajících 59, je závislá právě na této sekvenci. Výzkum naznačuje, že narušením regulační úlohy této sekvence DNA by mohlo být možní zabránit parazitovi Plasmodium falciparum ve skrývání jeho nejničivějších genů před imunitním systémem.

Jak uvedl Dr. Dzikowski: „Tyto výsledky jsou významným posunem v porozumění schopnosti parazita působit škodu. Toto porozumění by mohlo vést k objevení postupů, jak narušit jeho schopnost a umožnit imunitnímu systému zbavit se infekce a překonat nemoc. Tento chytrý parazit ví, jak vyměnit masky, aby se vyhnut imunitnímu útoku, ale náš objev by mohl vést k novým způsobům, jak mu zabránit v pokračování v této nebezpečné hře.“

Výzkum byl tento týden zveřejněn v časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Je financován Izraelskou akademií věd (Israel Academy of Sciences and Humanities, האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים) a Stipendijním programem Einstein Kaye (Einstein Kaye Fellowships), která podporuje vynikající studenty v oblasti výzkumu.

Insulator-like pairing elements regulate silencing and mutually exclusive expression in the malaria parasite Plasmodium falciparum – abstrakt článku na webu PNAS (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv