… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Irán prý získal průzkumný letoun USA 4.12.2012Íránské Islámské revoluční gardy prý dnes ukořistily americký průzkumný bezpilotní letoun ScanEagle. Letoun se měl pohybovat nad vodami Perského zálivu a „chycen“ byl poté, kdy vnikl do vzdušného prostoru Islámské republiky.

Získání letounu podle íránské Press TV dnes oznámil velitel námořnictva Revolučních gard kontraadmirál Alí Fadáví s tím, že íránské ozbrojené síly mají „plnou zpravodajskou kontrolu nad zahraničními pohyby v Perském zálivu.“

Írán také zveřejnil fotografie, na nichž má být zmíněný letoun.

Podle Fadávího se jednalo o letoun toho typu, který zpravidla startuje z lodí.

Web The Wall Street Journal včera s odvoláním na představitele USA informoval, že došlo v posledních dvou měsících k výraznému zesílení průzkumu u jaderné elektrárny Búšehr na jihu Íránu, který je dílem realizován bezpilotními letouny ze stanovišť USA v oblasti Perského zálivu.

Pátá flotila námořnictva USA nicméně v dnešním následném prohlášení uvedla, že žádný letoun nepostrádá.

Vysvětlením tak může být jak to, že si Írán vše jen vymyslel, tak to, že stroj byl sice provozován Spojenými státy, ale jinou složkou, než námořnictvem.

Jak přesně měl být letoun získán, Írán neuvedl. Spekuluje se ale o tom, že na území Íránu se nachází ruská jednotka protišpionážního boje, která pomáhá Íránu a současně pro Rusko získává cenné vzorky výzvědných prostředků USA.

Íránu před rokem podařilo získat americký výzvědný bezpilotní letoun RQ-170 Sentinel. I tehdy se spekulovalo o tom, jaké prostředky k tomu Írán použil, kdy letoun nebyl podle následných fotografií zásadně poškozen střelbou. Zatímco Íránci zůstali v tomto směru tajemní, USA oznámily, že letoun spadl v důsledku chyby při ovládání.

letoun Scan Eagle

letoun Scan Eagle start

letoun Scan Eagle startuje

letoun Scan Eagle detail snímacího zařízení

Jedna reakce na Írán prý ukořistil bezpilotní průzkumný letoun USA (+ video, foto)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv