… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman

Izrael nebude převádět Palestinské správě peníze, které pro ni vybral, přinejmenším do března 2013. Oznámil to ministr zahraničí Avigdor Lieberman v úterý večer v projevu k aktivistů své strany Jisrael Bejtejnu, přičemž varoval, že peníze nemusejí odejít ani v březnu, protože entita Izraeli dluží 1,6 miliardy šekelů (přibližně 8 miliard českých korun).

„Palestinci mohou zapomenout na to, že by v nadcházejících čtyřech měsících dostali byť jen cent a během těch čtyř měsíců rozhodneme, jak dál,“ řekl Lieberman.

Převod peněz, k němuž mělo dojít tento týden, neproběhl.

Izraelská vláda namísto toho na svém nedělním zasedání rozhodla použít tyto peníze na úhradu dluhu v celkové výši 800 milionů šekelů (přibližně 4 miliard korun), který má Palestinská správa za odběr izraelské elektřiny vůči Izraelské elektrické společnosti (חברת החשמל לישראל, IEC).

Palestinská správa vedle toho dluží také Izraelské vodohospodářské správě (Israel Water Authority).

„Izrael není připraven akceptovat jednostranné kroky palestinské strany a kdokoliv si myslí, že tímto způsobem získá ústupky a zisky, se mýlí,“ řekl Lieberman.

Evropská unie v pondělí krok Izraele kritizovala s tím, že „smluvní závazky… týkající se plného, včasného, předvídatelného a transparentního převodu daňových a celních výnosů je nutné respektovat.“

Většina zemí Evropské unie nicméně minulý měsíc ve Valném shromáždění hlasovala pro uznání Palestinské správy jako de facto suverénního státu, když byla pro rezoluci, která „Palestině“ přiznává status nečlenského pozorovatelského státu – což je zjevné porušení smluvního závazku Palestinské správy podle mezinárodně uznaných Dohod z Osla dosáhnout konečného statusu přímými jednáními s Izraelem.“

Proti rezoluci byly jen Izrael, USA, Kanada, Česká republika, Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Panama, Palau a Nauru.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Withhold PA Funds Till March.

2 reakce na Izrael nebude Palestinské správě posílat peníze do března 2013

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv