… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Juval Štajnic

Juval Štajnic

Izrael tento měsíc nepřevede Palestinské správě daňové výnosy, které pro ni vybírá. Oznámil to dnes ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) s tím, že se jedná o reakci na jednostranný úspěšný pokus o zvýšení palestinského statusu v OSN a peníze budou použity na úhradu obrovských dluhů, které má Palestinská správa za dodávky elektřiny vůči Izraelské elektrické společnosti (IEC, חברת החשמל לישראל).

„Byla to palestinská provokace a pokus prosadit jejich stát bez uznání Izraele,“ řekl Štajnic. „Říkali jsme, že jim to jen tak neprojde,“ připomněl.

Štajnicova mluvčí agentuře AFP sdělila, že Izrael dosud převáděl měsíčně 460 milionů šekelů (přibližně 2,3 miliardy českých korun). Palestinská správa přitom za elektřinu Izraelské elektrické společnosti dluží okolo 800 milionů šekelů (4 miliard korun).

Pásmo Gazy odebírá z Izraele 40 % své spotřeby elektřiny, území autonomie v Judeji a Samaří 100 %.

Rozhodnutí o započtení pohledávek a tedy nepřevedení peněz se zatím týká jen tohoto měsíce, čímž by dluh klesl na méně než polovinu. Zda k zápočtu dojde i příští měsíc není jasné.

Obrovské dluhy palestinské autonomie vůči izraelské energetické společnosti jsou dlouhodobě předmětem kritiky řady politických činitelů i ekonomů zejména kvůli tomu, že se tím výrazně zhoršuje ekonomická situace společnosti a stát musí deklarovat záruky za její závazky vůči jejím věřitelům, když současně roste cena elektřiny pro izraelské – platící – spotřebitele.

Představitelé „Palestiny“ na oznámení o zápočtu dluhu zatím nereagovali.

2 reakce na Izrael nepřevede tento měsíc Palestinské správě daňové výnosy

  • cogavec napsal:

    Toto rozhodnutí je správné,měl by se zaplatit celý dluh.Uvidíme,jaký bude mezinárodní tlak na to,aby Izrael změnil své rozhodnutí.Jsem zvědav na reakci EU,která pravidelně platí „džizju“palestinské autonomii.Jean Claude Juncker popsal „systém“ EU takto:“My o něčem rozhodneme a necháme to být a čekáme co se stane,“vysvětlil.“Pokud nikdo nezačne tropit povyk,protože většina lidí nerozumí tomu,o čem bylo rozhodnuto,pokračujeme krok za krokem,dokud se již nelze vrátit zpět.“ ❗ Z EU se stává něco hodně škaredého.(Jean Claude Junsker byl předsedou Rady EU v letech 1997,2005 vždy na půl roku).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv