… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská zdravotní sestra

izraelská zdravotní sestra u pracovního soudu

Izraelské zdravotní sestry a bratři dnes ráno zahájili časově neomezenou stávku. Stalo se tak poté, kdy se nepodařilo uzavřít dohodu ani po sedm hodin trvajícím jednání zástupců ministerstva financí a Svazu bratří a sester Izraele (הסתדרות האחים והאחיות בישראל), které se konalo na poslední chvíli ještě včera odpoledne a večer.

Sestry a bratři protestují proti nezájmu jednat o zvýšení jejich mezd a zařazení jejich profese mezi „národně prioritní“ zaměstnání, čímž by se zvýšila její atraktivita pro nové zájemkyně a zájemce.

Během stávky budou sestry všech nemocnicích v Izraeli a na komunitních klinikách Zdravotní služby Clalit pracovat v omezeném „šabatovém“ režimu, kdy budou odkládány všechny nenaléhavé zákroky. V nemocnici se během stávky očekávají zdržení.

„Nechceme stávkovat, ale vládu k tomu sestry dotlačila,“ prohlásila včera večer ve zprávách Kanálu 2 izraelské televize předsedkyně Svazu Ilana Kohen (Ilana Cohen, אילנה כהן).

„Navrhuji, aby všichni izraelští občané přišli do nemocnic a podívali se na pacienty ležící na chodbách jako bezdomovci, protože není dostatek sester,“ prohlásila bývalá poslankyně socialistické strany Am Echad a následně Avoda (Strana práce). „Mělo by se jednat o prioritní téma izraelské agendy. Dva roky jsme bojovaly proti neúnosné pracovní zátěži v různých nemocnicích. Ministerstvo financí s námi podepsalo dohodu, ale ve skutečnosti se nic nestalo. Namísto zatraktivněná profese nutí sestry ke stávce.“

Ministerstvo financí v reakci uvedlo: „I po jednáních, která trvala 6,5 hodiny, trval Svaz sester na zahájení nelegální a neoprávněné stávky. Svazu sester byly učiněny významné nabídky, ale naneštěstí se zdá, že Svaz se rozhodl stávkovat v každém případě, na úkor pacientů.“

Ministerstvo financí uvádí, že stávka je nezákonná, protože Svaz sester se zavázal nestávkovat nejméně do doby, než na konci prosince vyprší jeho kolektivní smlouva.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv