… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Binjamin Netanjahu

premiér Benjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera při setkání se zástupci zahraničních médií v Izraeli odsoudil pokrytectví, které dominuje mezinárodnímu společenství ve vztahu k arabsko-izraelskému konfliktu.

„Tento víkend vůdce Hamasu, sedící po boku šéfa Hamasu v Gaze, tento muž, který chválil Usámu bin Ládina, otevřeně vyzval ke zničení Izraele. Kde je rozhořčení? Kde je OSN? Kde je (tzv. umírněný vůdce Palestinské správy Mahmúd) Abbás?“ tázal se Netanjahu. „Proč palestinští diplomaté tváří v tvář těmto výzvám nejen zůstali zticha, ale hovořili o úmyslu sjednocení s Hamasem?“

„Proč nebyli palestinští diplomaté v evropských a dalších hlavním městech předvoláni k podání vysvětlení? Proč předseda Palestinské správy nejen, že prostě takové jednání neodmítl, ale navíc vyjádřil svůj záměr sjednotit se s Hamasem?,“ ptal se dále Netanjahu.

„Nastalo jen ohlušující ticho,“ zdůraznil premiér.

„Nemůžeme akceptovat, že pro mezinárodní společenství není žádný problém odsoudit izraelský úmysl stavět židovské domy v historickém národním hlavním městě Jeruzalémě, ale zůstává zticha, když palestinští představitelé otevřeně vyzývají ke zničení Izraele,“ řekl Netanjahu.

„Ale Izrael zticha nezůstane. Budeme i dále bránit svá práva proti těm, kdo se snaží popírat naši minulost a vymazat naši budoucnost,“ pokračoval. „Budeme i nadále říkat pravdu o našich právech na tuto zemi a budeme se i nadále bránit proti našim nepřátelům, kteří usilují o naše zničení.“

Premiér Netanjahu vyjmenoval 5 témat, jimiž se během svého končícího čtyřletého funkčního období především zabýval.

Prvním je Írán, k němuž upoutal pozornost světa.

Druhým tématem je raketová hrozba, přičemž upozornil, že od přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1701, která ukončila Druhou libanonskou válku, Hizballáh zečtyřnásobil své zásoby raket na 60 tisíc kusů, i když tomu mělo být dle rezoluce zabráněno. Na druhou stranu Hamas v Gaze má dnes polovinu raket, které měl před pouhým měsícem, když v důsledku protiteroristické Operace sloup oblakový počet klesl z 10 na 5 tisíc. Premiér také ocenil protiraketový obranný systém Železná kopule (resp. Železná klenba, čepice, hebrejsky kipat barzel) a později žertem označil kipu na své hlavě za svoji vlastní kipat barzej.

Dalšími důležitými tématy funkčního období bylo kybernetické válčení, infiltrace do Izraele a zahájení jednání s Palestinskou správou.

Setkání s novináři proběhlo v době, kdy Evropská unie jednala o své reakci na oznámení Izraele, že bude stavět tisíce nových židovských bytových jednotek ve strategické oblasti E1, spojující Jeruzalém a Maale Adumim. Na dotaz jednoho z novinářů premiér připomněl, že všechny izraelské vlády, včetně vlád Jicchaka Rabina a Ehuda Olmerta, podporovaly výstavbu v této strategické oblasti.

Jedna reakce na Izraelský premiér odsoudil pokrytectví a dvojí metr vůči Izraeli a Arabům

  • Stanislav napsal:

    „Izrael zticha nezůstane. Budeme i dále bránit svá práva proti těm, kdo se snaží popírat naši minulost a vymazat naši budoucnost, Budeme i nadále říkat pravdu o našich právech na tuto zemi a budeme se i nadále bránit proti našim nepřátelům, kteří usilují o naše zničení.“
    Velmi krásně řečeno.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv