… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

znak Hamasu

znak Hamasu

Fatah znak

znak Fatáhu

Předseda Palestinské správy a vůdce  Fatáhu Mahmúd Abbás se včera poprvé vyjádřil k prohlášení vůdce Hamasu Chálida Mašála, že Hamas neuzná Izrael. Podle Abbáse už Izrael uznala Organizace pro osvobození Palestiny v roce 1993 a Hamás ve skutečnosti souhlasí s dvoustátním řešením, i když Mašál výslovně prohlašuje opak.

„Nesouhlasím s prohlášením Chálida Mašála o neuznání Izraele, protože jsme ho de facto uznali v roce 1993,“ řekl Abbás novinářům v Ankaře na závěr své dvoudenní návštěvy, kterou poprvé vykonal jako prezident neexistujícího „státu Palestina.“ Abbás dodal, že čtyřbodová dohoda mezi Fatáhem a Hamasem předpokládá dvoustátní řešení a Mašál ji schválil.

Mahmúd Abbás se tak po několika dnech mlčení pokusil před Západem dezinterpretovat zcela jasné Mašálovo víkendové prohlášení a navodit dojem, že Mašál svá slova vlastně nemyslel vážně.

Chálid Mašál nicméně zcela jasně řekl, že se Hamas nevzdá „ani pídě Palestiny, která zůstane islámská a arabská pro nás a nikoho jiného a džihád a ozbrojený odpor jedinou cestou“ s tím že „neuznává legitimitu Izraele; od řeky (Jordán) k (Středozemnímu) moři, od severu k jihu naší zemí, se nevzdáme žádné části Palestiny – naší země, našeho práva a naší vlasti“

Mezi Mašálovým víkendovým prohlášením a akceptací dvoustátního řešení v rámci dohody Fatáh-Hamas ve skutečnosti rozpor není. Dvoustátní řešení je z pohledu Hamasu dočasným stavem, kdy nejprve Palestinský stát vznikne na „části území Palestiny“ aniž by uznával právo Izraele na existenci, a poté se po zničení Izraele rozšíří i na „zbytek Palestiny.“

Izraelští pozorovatelé hodnotí Abbásovo prohlášení jako typickou klamavou propagandu Palestinské správy. „Kdysi říkali, co si skutečně myslí, mimo dohled mezinárodních médií, ale dnes už mají za to, že to není třeba. Vědí, že k tomu, aby byli v médiích vykresleni hezky, stačí, aby Abbás tvrdil, že Hamas je ‘mírumilovný’, a to i když vůdce Hamasu jasně říká, co si myslí. Spoléhají na to, že média budou informovat o tom, co Abbás říká o Hamasu, namísto toho, co skutečně říká Hamas – a většinou jim to vyjde,” uvedl jeden z analytiků.

Jedna reakce na Klasická palestinská dezinformace: Podle Abbáse prý Mašál Izrael uznává, i když říká pravý opak

  • cogavec napsal:

    Je dobré si všimnout,že jak Hamas,tak i Fatah mají ve svých znacích území Izraele znázorněné jako svoje vlastní území.Grafické symboly znázorňují zcela jednoznačně informaci,přání vymazat Izrael.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv