… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Michail Bogdanov

Michail Bogdanov

Možnost, že by v občanské válce probíhající v Sýrii od března 2011 mohla zvítězit opozice, dnes připustil náměstek ministra zahraničí Ruské federace a zvláštní představitel prezidenta Ruské federace pro Blízký východ Michail Bogdanov (Михаил Леонидович Богданов).

Vyjádření citované ruskými médii vzbudilo pozornost, protože Rusko je jedním z mála pevných stoupenců současného syrského režimu.

„Je třeba podívat se skutečnosti do očí, tendence je taková, že režim a vláda v Sýrii nyní stále více a více ztrácejí kontrolu nad stále větším a větším územím. Bohužel nelze vyloučit vítězství syrské opozice,“ řekl dnes Bogdanov na zasedání Rady pro mezinárodní spolupráci Společenské komory Ruské federace (Общественная палата Российской Федерации).

Michail Bogdanov uvedl, že Rusko se na takovou možnost připravuje: „Dnes se zabýváme otázkami přípravy evakuace, máme mobilizační plány, zjišťujeme, kde se nacházejí naši občané. Jsou jich tam tisíce, většinou nejsou registrováni na konzulátu. Jsou to ruské občanky a děti ze smíšených manželství. Polovina z nich podporuje opozici.“

Rusko zatím Assadovu vládu na půdě Rady bezpečnosti OSN svým právem veta bránilo před sankcemi a i na širší mezinárodní scéně zeslabovalo tlak Západu a islámských zemí Perského zálivu na porážku současného syrského režimu.

I nyní podle náměstka Bogdanova Rusko trvá na „mírovém řešení syrské krize“, z čehož je zřejmé, že bude i nadále bránit možné zahraniční intervenci do Sýrie na základě mandátu OSN.

Bogdanov nicméně připustil, že intenzita bojů občanské války se ještě zvýší a zemřou desetitisíce, možná statisíce lidí. „Jestli se vám tato cena za svržení prezidenta (Assada) zdá přijatelná, nemůžeme s tím nic dělat. My to ale považujeme za nepřijatelné,“ dodal.

Ruský činitel současně vyjádřil obavu z toho, že se islámští extrémisté z řad syrské válčící opozice mohou dostat k zásobám chemických zbraní, které nyní má stále ještě pod kontrolou vláda.

„Největším nebezpečím je, že pokud se části Sýrie budou dále dostávat pod kontrolu opozice, v níž mají silné pozice extrémisté, teroristé a Al-Kajda, může to mít velmi vážné následky. Bojí se toho každý, včetně našich amerických partnerů,“ dodal.

Během občanské války v Sýrii dosud podle odhadů zemřelo kolem 42 tisíc lidí.

Богданов не исключает победы оппозиции в Сирии из-за поддержки извне  – článek na webu tiskové agentury RIA-Novosti (rusky)

Россия разработала план по эвакуации своих граждан из Сирии – článek na webu tiskové agentury RIA-Novosti (rusky)

Москва опасается попадания химоружия в Сирии в руки боевиков – článek na webu tiskové agentury RIA-Novosti (rusky)

БОГДАНОВ Михаил Леонидович – profil Michaila Bogdanova na webu Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace (rusky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv