… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jeruzalém

Developeři se tento týden dozvěděli, že musí zmenšit dlouho plánovaný bytový projekt v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo) o 100 bytových jednotek – a poté přepracovaný plán znovu předložit ke „konečnému schválení.“

Mluvčí izraelského ministerstva vnitra Efrat Orbach včera agentuře AFP sdělila, že plánovací výbor ministerstva rozhodl, že žádost o povolení výstavby 1.600 nových bytů musí být redukována na 1.500.

Rozhodnutí o změně projektu je reakcí na veřejné slyšení, při němž výbor vyslechl výhrady veřejnosti. Než se skutečně začne stavět, musí plán projít ještě řadou dalších schvalovacích fází.

„Plán byl omezen z 1.600 na 1.500 (bytů),“ uvedla mluvčí. „Nyní musí být plán znovu předložen a splnit podmínky, aby mohl získat konečné schválení.“

Plán výstavby bytů v Ramat Šlomo se vleče roky, aniž by se zatím lopata dotkla země. Rutinní oznámení o průběhu stavebního řízení nicméně v březnu 2010 vyvolalo diplomatickou bouři během návštěvy ministra zahraničí USA Joea Bidena. Po základním schválení projektu ministrem vnitra Elim Jišajem v srpnu 2011, byly plány tiše odloženy k ledu.

mapa Jeruzaléma

Plány výstavby byly oživeny před 2 týdny v reakci na de facto uznání Palestinské správy jako suverénního státu na půdě Valného shromáždění OSN, kdy ve flagrantním rozporu s dvoustrannými Dohodami z Osla palestinští Arabové jednostranně proti vůli Izraeli požádali o povýšení svého statusu v OSN na pozorovatelský nečlenský stát.

„Vyžádá si (projekt) další měsíce nebo roky,“ poznamenala Orbach.

Ramat Šlomo je židovská čtvrť na severu Jeruzaléma mezi čtvrtí Ramot se 60 tisíci židovskými obyvateli a průmyslovým parkem Har Hocvim (Har Hotzvim). Tato část hlavního města Izraele byla osvobozena v Šestidenní válce v roce 1967 a sestávala z neúrodných kopců.

Arabové a antisionistická média nazývají veškeré v roce 1967 osvobozené části Jeruzaléma jako „Východní Jeruzalém“ a vytvářejí tak dojem, že tyto oblasti byly osídlené Araby.

Ramat Šlomo patří mezi ty částí Svatého města, o níž je Palestinská správa přesvědčena, že si v ní zřídí hlavní město svého plánovaného státu.

Spokojenost ministra vnitra a místostarosty Jeruzaléma

Ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai) ze strany Šas včera večer pokrok ve stavebním řízení ocenil.

„Ministerstvo vnitra bude i nadále usilovat o zvýšení nabídky bydlení pro všechny obyvatele, a to jak ve městě Jeruzalémě, tak v celé zemi. Schválení plánů je významný a pozitivní krok úřadu ke zlepšení situace v oblasti bydlení, stejně jako k posílení města Jeruzaléma.“

Rozhodnutí uvítal také místostarosta Jeruzaléma Josi Deitch (Yossi Deitch). „Zmrazení výstavby ve městě, které naneštěstí trvalo několik posledních let, bylo ukončeno povolením výstavby těchto nových domů, které budou částečným řešením nedostatku bytů a demografické rovnováhy ve městě,“ uvedl.

Deitch současně vyzval předsedu vlády Benjamina Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a poslance Knesetu, aby pokračovali v prosazování výstavby v Jeruzalémě a okolí.

Kritika USA a palestinskoarabské autonomie

Spojené státy podle očekávání včerejší izraelské oznámení zkritizovali. Mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nuland vyzvala Izrael, aby se zdržel jednostranných kroků s tím, že postoj vlády USA k „osadám“ se nezměnil.

Palestinská správa včera večer oznámila, že kvůli pokračování projektu v Ramat Šlomo podá stížnost k Radě bezpečnosti OSN.

Mluvčí předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) Nábil Abú Rudejna (Nabil Abu Rudaineh) označil plán za „do nebe volající výzvu“ vůči mezinárodnímu společenství a „lhostejnost k pocitům palestinského lidu a arabského národa.“ Podle Rudejny rozhodnutí dále izoluje Izrael „poté, kdy celý svět… uznal Palestinský stát v hranicích z roku 1967.“

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Jerusalem Housing Plan Moves Ahead, But Reduced, U.S. Condemns Ramat Shlomo Construction, PA Will Go to UN Security Council on Jerusalem Housing Plan a Jerusalem Housing Project Approval ‚Significant and Positive‘.

Jedna reakce na Mírný pokrok v plánu výstavby bytů v Ramat Šlomo Jeruzalémě, Arabové jsou ale hysteričtí

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv