… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bundestag

budova Spolkového sněmu

Německý Spolkový sněm (Deutscher Bundestag) včera přijal zákon, který povoluje obřízku z náboženských důvodů. Vyjasnil tak právní situaci poté, kdy soud letos v létě v konkrétním případě označil v rozsudku obřízku za těžké ublížení na zdraví, což vyvolalo mezinárodní pozdvižení.

Pro návrh zákona se napříč politickým spektrem z 580 členů vyslovilo 434. Proti bylo 100 členů a 46 se hlasování zdrželo.

Zákon ještě musí schválit Spolková rada (Bundesrat), která o něm bude hlasovat již zítra. Její souhlas se považuje za jistý.

Zákon stanoví, že chlapečci mohou být z náboženských důvodů obřezáni do 6 měsíců od narození „speciálně vyškoleným“ odborníkem, který nemusí nutně být lékařem. Obřízka musí být provedena „v souladu s pravidly lékařské vědy“ („nach den Regeln der ärztlichen Kunst durchgeführt“) a jsou z ní vyloučeni ti, kteří by jí mohli být ohroženi – například hemofilikové.

Zákon se snaží učinit jasno v právním zmatku, který vyvolal červnový rozsudek Zemského soudu v Kolíně nad Rýnem, který při posuzování žaloby proti lékaři, který provedl obřízku muslimského chlapce, vyslovil, že obřízka je těžkým ublížením na zdraví.

Rozhodnutí soudu vyvolalo sjednocený odpor židovských a muslimských skupin a pobouření náboženských a politických představitelů v Izraeli a muslimských zemích.

Diplomaté připustili, že soudní rozhodnutí bylo pro mezinárodní obraz Německa, zejména ve světle jeho nacistické minulosti, „katastrofální“ a kancléřka Angela Merkel varovala, že pokud Německo zakáže obřízky, stane se „terčem posměchu“ („Wir machen uns ja sonst zur Komikernation”).

„Rozhodnutí německého parlamentu mě potěšilo a ulevilo se mi,“ prohlásil Dieter Graumann, prezident německé Ústřední rady Židů (Der Zentralrat der Juden).  Zákon „konečně obnovuje právní jistotu a doufejme končí často nešťastnou debatu, která se odehrávala v roce 2012,“ dodal podle AFP. Němečtí politici podle Graumanna jednali „rychle a zodpovědně“ a zaslouží si „chválu a úctu.“

Výslovné povolení obřízek z náboženských důvodů přivítali také zástupci německých muslimů.

V Německu žije více než 200 tisíc Židů a okolo 4 milionů muslimů.

Die Beschlüsse des Bundestages am 12. Dezember – tisková zpráva na webu Německého Spolkového sněmu (německy)

Bundestag billigt Gesetz zur Beschneidung – článek webu Frankfurter Allgemeine Zeitung (německy)

Bundestag erlaubt Beschneidung von Jungen – článek webu Zeit Online (německy)

Beschneidung bleibt erlaubt: Bundestag beschließt Beschneidungsgesetz – článek webu Focus Online (německy)

Bundestag erlaubt rituelle Beschneidungen – článek webu Die Welt (německy)

Bundestag erlaubt rituelle Beschneidungen – článek webu Süddeutsche.de (německy)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv