… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Otevřený dopis Evropě 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Dror EydarV pátečním vydání (7.12.) listu Jisrael hajom  ( ישראל היום ) vyšel článek  Drora Eydara. Přinášíme překlad tohoto otevřeného dopisu.

Dror Eydar, Ph.D.,  je  literární teoretik, kulturolog, specializující se na srovnávací hebrejskou literaturu. Kromě toho je též literárním kritikem a redaktorem, přednáší teorii umění a historii v jeruzalémské Akademii umění Bezalel a dříve přednášel na Fakultě sociálních věd University Bar Ilan .

Byli jste kolonizátory, určili jste absurdní hranice a váš záměr byl využívat chudáky. My jsme se však vrátili domů jako potomci této země, člověk nemůže být okupantem ve své vlasti.

1.  Vážení Evropané, předvolali jste si naše velvyslance, abyste vyjádřili svůj nesouhlas  s nejpřirozenější věcí každého národa – být obyvateli ve své zemi. Zmýlili jste se. Neusadili jsme se na okupovaných palestinských územích. Je to naše země. Je to jediná vlast židovského národa, kam jsme se nevrátili kvůli pogromům a ani kvůli holocaustu. Neprosili jsme se vás, abyste nám učinili dobro „na úkor Palestinců“ v důsledku vaší dlouholeté tradice ničit, vraždit a zabíjet Židy.

Vrátili jsme se domů, neboť to byla touha pokolení. Nikdy jsme nerezignovali na náš sen o  návratu na Sion. Kdekoli na světě se Židé vždy modlili s myslí upřenou k Sionu. Pokaždé, když  pojedli chléb, děkovali Bohu a prosili jej „smiluj se nad Sionem“ a též „a Jeruzalém znovu postav brzy za našich dnů.“ V radostné chvíli při svatebním obřadu se ženich a nevěsta zapřísahají přísahou dávných vyhnanců ze Sionu: „Jestli, Jeruzaléme, na tebe zapomenu, ať mi má pravice sloužit zapomene“ (Žalm 137). Také náš kalendář používaný i v diaspoře je rozdělen podle zemědělského cyklu Země Izraele. Sto a více let před vznikem sionistického hnutí se již náš národ začal hromadně vracet do své vlasti.

Současně Země Izraele zůstala věrná svým synům. Země Izraele nikdy nepřijala jiný národ. Od doby, kdy jsme byli vyhnáni, neexistoval zde žádný stát. Naprostá většina území byla po staletí pouští a procházeli jí kočovníci.

Po zničení druhého Chrámu v prvním stol.o.l. zůstalo ještě mnoho židů v zemi. Tito Židé přežili až do 7. století křesťanskou okupaci (Byzantince – D.M.), poté následovala muslimská okupace, která dala tamějším Židům na vybranou: přijmout islám nebo opustit svou vlast. Ti, kteří se chtěli otevřeně hlásit k víře otců – odešli. Ostatní, kteří lpěli na životě v Zemi Izraele – přijali islám a generaci dvě žili podobně jako španělští marané, až nakonec zcela splynuli s muslimy. Ironií dějin je skutečnost, že mezi opravdu nejstaršími arabskými obyvateli země je část s židovskými kořeny. Většina předků současných Arabů přijela do země v době, kdy jsme se začali vracet do své vlasti. Podobně, jako muslimští přistěhovalci k vám, také do Země Izraele přicházeli muslimové ze sousedních zemí a hledali tu práci a obživu. Mnozí z nich sem přišli během britské okupace (britský mandát nad Palestinou, 1918-1948 – D.M.). Britové byli vůči Židům velmi nedůtkliví, znemožňovali jim návrat do vlasti, ale nijak nekontrolovali velký proud Arabů z celého Blízkého východu, který zaplavoval zemi. Mimochodem, roku 1948 odešlo mnoho Arabů ze země na výzvu svých vůdců s nadějí brzkého návratu poté, kdy Židy zničí. OSN pro ně učinila dokonce změnu v definici uprchlíka: „Každý, kdo se nacházel v Zemi Izraele (t. j. Palestině – D.M.) dva roky před rokem 1948.“

Rozumějte tomu dobře, v první polovině 20. století přišly do země statisíce Arabů a tito dnes žádají „právo návratu“. Také vy, Evropané, jste tvůrci této tragikomedie.

2.     Římané ve druhém století o.l. nazvali zemi Palestinou (rozhodnutí císaře Hadriana po potlačení Bar Kochbova povstání roku 135 – D.M.), aby vymazalinázev Judea, připomínající spojení Judských – Židů s touto zemí. Arabové žijící v této oblasti přijali s radostí římský název země, který odkazoval na dávné Pelištejce, část tzv. mořských národů, kteří okupovali pobřežní část Kenaánu. Arabové také přijali za svou římskou strategií zpřetrhat pouto mezi Židy a jejich zemí a mezi jejich hlavním městem Jeruzalémem.

Vy chcete vyřešit konflikt mezi námi a muslimským světem, ale sami nevíte jak zabránit muslimské okupaci vašich měst. Není daleko doba, kdy miliony muslimských přistěhovalců povstanou a budou žádat část vašich území: islámskou autonomii, rozdělení země nebo, pokud nadále nebudete rodit děti, pak cestou demokracie a politické korektnosti islám ovládne vše.

Co uděláte potom? Váš pud sebezáchovy se dávno ztratil. Myslíte si, že když budete spolupracovat s arabskou lží, tak si vykoupíte klid a bude vám lépe?! Ztratili jste paměť nebo jste již zcela ohluchli a neslyšíte hluk davu ve vašich ulicích? Způsobili  jste chaos ve svých a našich dějinách. Je pravda, že jste byli kolonizátoři, okupovali jste cizí země, určili jste absurdní hranice, které rozdělovaly kmeny a spojovaly protiklady (viz Sýrie, Libanon a Irák), které jsou oblastmi neustálých válek. Vašim záměrem bylo manipulovat obětmi kolonizace, dokud vám budou užiteční.

My jsme se však vrátili domů. Nejsme cizí kolonizátoři, nýbrž jediní zákonní potomci této země. Cílem našeho návratu nebyl Tel Aviv, ale především oblasti, v nichž se zrodil a formoval náš národ – Judsko, Samaří a Jeruzalém. Znáte přece bibli? Člověk nemůže být okupantem ve své vlastní zemi.

Druhá část otevřeného dopisu Evropě.

Překlad rabín D. Mayer

14 reakcí na Otevřený dopis Evropě

 • wocicko napsal:

  Fakt nevím, proč Evropa tak ustupuje Arabům. Asi je to prostý fakt toho, že se do vlády prorvou mocichtivý magoři s ostrými lokty, kterým vůbec nezáleží na čmkoli krásném a vznešeném, jako je třeba kultura, nebo náboženství. A ani to neberou vážně. Ale pak se budou sakra divit, až přijde někdo velmi početný, komu na jeho kultuře a jeho náboženství ale opravdu záleží… Možná už je to tak daleko, že nás páni u moci zparodali Arabům, protože přirozený přírůstek obyvatelstva hobvoří jasně a oni se umí přizpůsobovat. A protože ve vládách nejsou skoro žádné ženy, chlapům je možná jedno (a nebo i vítají) ženské doma a v burkách. Dokonce jsem někde četla, že právě emancipace žen stojí na počátku padlosti evropské kultury – pokud je to tak, ta muslimská bude trvat navždy. Je zvláštní, že v muslimských zemích je často každé jné náboženství postavené mimo zákon a my si tu pořád hrajeme na velkodušnou tolerantnost. Je mi z toho zle.

 • Hana napsal:

  Evropští politici se dnes chovají naprosto podobně,jako v r.1938,tehdy nevnímali nebezpečí nacismu,dnes nevnímají nebezpečí ortodoxního islámu.Židé,čtu Most do Tel Avivu a držím Vám všechny palce.

 • Maros Fecko napsal:

  Nežil som v dobe keď Európa n vraždila Židovský národ a cítim hambu a smútok, ľútosť nad tým čo sa dialo celými dejinami Európy. Prosím odpusťte nám to zlo, ktorého sme sa dopustili, kvôli mrzkému zisku. No ja patrím do generácie ktorá miluje Izraelský národ, fandí mu a drží palce a v plnej miere verí a prehlasuje že zem Izrael je jedinou a pravou vlasťou Izraelského národa a to v biblických hraniciach. Nie pre to že to niekto povedal!!. Ale pre to lebo to povedal Hospodin Boh Izraela. Žehnám ti Izrael s celého srdca a z celej sily .

 • ester napsal:

  😥 Hanbím sa za jednanie Slovenskej vlády-jej aroganciu.Že by sa aj R.Fico nebránil ,keby šľapali po Bratislave???Ale to je obraz nás Slovákov ,ktorí ešte aspoň 20-25 rokov budú voliť bývalých komunistov a ich deti – a tak dávať najavo ,že je nám ľúto „Egyptského zajatia“ .Hlavne ,že bolo veľa peńazí,málo tovaru a vymývanie mozgov.
  Prosím za odpustenie a žehnám Izraelu.
  Am Jisrael chai vekajam

 • miroslav.barnas napsal:

  Aj ked v mnohom suhlasim s clankom, predsa len to autor trochu prehana a nie je korektny. Napr. ked pise „Tito Židé přežili až do 7. století křesťanskou okupaci“. Ak sa da hovorit o nejakej krestanskej okupacii, tak to az po Konstantinovi Velkom, resp. este o niekolko par rokov po nom (od roku 306?). Tiez argument, ze clovek nemoze byt okupantom vo vlastnej zemi… Nuz, ak by sme to brali takto, madari by nam mali prenechat uzemie byvalej Panonie, alebo dokonca my slovaci by sme mali ustupit germanskym kmenom (rozumej nemcom), tie tu boli este skor. Je potrebne vyhnut sa extremizmu a zacat brat do uvahy ludi, ktori v Izraeli zili pred pristahovaleckymi vlnami zidovskych obyvatelov. Tymto naozaj nechcem obhajovat postoj europskych krajin, ktory je uz dlhodobo zvrateny. Avsak clanky typu „my mozeme v tejto zemi vsetko, lebo sme tu zili pred par storociami“ taktiez nikam nevedu. Resp. vedu len k ozbrojenemu konfliktu. To nie je cesta.

 • Stano napsal:

  Keď pozerám zábery Palestíncov tak si pripadám ako keby som sa díval na spôsob života našich ,,indiánov“. keby chceli lepšie žiť tak nepodporujú už niekoľko desaťročí extrémistické hnutia. Už im malo dávno dôjsť že židia sa z Izraela len tak neodsťahujú. Buď zoberú čo ,,zvýšilo“ alebo budú hladovať v Gaze a pod kontrolou bude západný breh Jordánu ako doteraz. Teraz mohli mať 90% územia oslobodeného po šesťdňovej vojne v 1967, podľa môjho názoru sa postupne bude osídľovať západný breh, úmerne s odporom Palestíncov a počet percent územia ochotný vydať Palestíncom sa bude zmenšovať….

 • Josef napsal:

  obávám se, že restaurování EU, jako babylonské věže a novodobé říše římské je z pohledu bible činem záporným, takže dovolávat se Bruselu biblí je správné, ale nepochopené. Zednáři a jiné vládychtivé společnosti sledují jiné cíle, ale přesto platí, kdo žehná Izraeli, bude požehnán, a naopak. Bůh se nemění. Když vládcové se smlouvají proti němu a jeho Pomazanému, jsou mu k smíchu (Žalm 2). To je takový sice nepolitický, ale zdravý postoj k protiizraelské politice EU. Doplatí na to.

 • Oblovka napsal:

  I když v mnohém s autorem článku souhlasím, musím reagovat. Není v mnohém korektní a čiší z něho fanatismus.
  „…V první polovině 20. století přišly do země statisíce Arabů a tito dnes žádají „právo návratu.“ Také vy, Evropané, jste tvůrci této tragikomedie.“ To si snad autor dělá srandu!!
  „…v důsledku vaší dlouholeté tradice ničit, vraždit a zabíjet Židy.“ Pogromy jsou staltí vzdálené. Jestli někdo v dohledné minulosti vraždil Židy, pak to byly fašistické režimy. Zejména Němci. Obrovské ztráty na civilním obyvatelstvu měly, jak snadno zapomínáte, i jiné národy. Ani Židé vždy nebyli holubičí povahy a se svými nepřáteli, jak ostatně i některé Vaše svátky napovídají, jste si to dokázali tvrdě vyřídit. Co se týká českého národa žádnou vinu necítím. Naopak, nebýt naší pomoci, bylo by s Izraelem zle!
  Jestli budete takto argumentovat, dosáhnete toho, že se od Vás odvrátí i ti, kteří Vám dosud drží palce a jsou na Vaší straně. Jsem zvědavý kolik dobrovolníků z řad vašeho národa se přihlásí do vojenských kontingentů, až vypukne válka s Araby (Íránem) a ta hrozná Evropa Vám na pomoc a na smrt bude posílat své syny!

  • Scooolie napsal:

   Proč by si měl podle Vás autor dělat srandu? Stejně jako je dobře zdokumentované židovské přistěhovalectví do Země Izrael, tak je stejně tak zdokumentována značná arabská imigrace během několika málo desetiletí před vznikem Státu Izrael.

   Pogromy rozhodně nejsou staletí vzdálené. Sice je pravda, že Židy vraždili Němci (ovšem to byli nacisté, fašisté pokud vím – Italové, Španělé – genocidu Židů ve 20. století nepáchali), ale také ještě po WWII třeba Poláci. Během WWII pak také Ukrajinci, Bělorusové, Rusové, Lotyši, Litevci, Estonci, Slováci – a to zdaleka nebyli ve své většině nacisté či fašisté, byli to prostí nacionalisté. Stejně tak pogromy jsou nedílnou součástí dějin imperiálního Ruska včetně brutálních masakrů za občanské války a Stalinova antisemitismu až do jeho smrti.

   Český národ jako celek vinu vůči Židům cítit nemusí. I když samozřejmě by se našlo dost jednotlivců, kteří mají máslo na hlavě. Ale národ jako celek (řekněme jako jakýsi průměr chyb a dobrých skutků) z toho vychází solidně. Podpora v roce 1948 nebyla ovšem čistý altruismus – byla to snaha exportovat komunismus a prodat za tvrdé valuty zbraně. A v následujících desetiletích ČSR a ČSSR pro změnu vyzbrojovala zase Araby.

   Poslední větě nerozumím. Vy si skutečně myslíte, že by evropské státy poslali Izraeli vojáky na pomoc proti Íránu? Které státy? Jmenujte mi aspoň jeden….

 • traava napsal:

  nikdo v diskuzi nepoložil otázku : Co je E V R O P A ? Kdo je Evropan ? … To už to mohl také napsat Marťanům a poslat to Paroubkovi, protože ten je s nima jedna ruka.

  Evropa se vyhraňuje proti Americe, a protože ekonomicky a politicky vlastně žádnou moc nemá, tak na truc podporuje druhou stranu. Zda je v tom všemocné Rusko, antisemitismus, hloupost a uražená ješitnost nechám na zvážení každého z vás.

  A k článku … kolonizujeme zemi stejně jako to dělali mocnosti, kdekoliv na světě. Blábol o vyvolenosti národa a příslibu země kmenům Israele je popřen hned v následující větě : Běžte a vezměte si jí je vaše. /teda pokud si ji vyválčíte/.
  Takže prrrr.

  Tak jako před mnoha tisíci lety jsme si ji vyválčili, tak v roce 1948 také … za zavírání očí všech států mající špatné svědomí z druhé světové. Ano Češi dodali zbraně, A L E … za tichého souhlasu Sovětů a mělo by se také říkat, že jsme je za valuty dodávali i ARABŮM.

  Takže prrr. Je to prostě válka o převahu nad územím , která zatím nikdy neskončila.

  Jak můj rudý bratr Vinetou říká — Howgh.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv