… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

toraJednou jakýsi Žid přišel do jednoho štetlu a navštívil tamnější hřbitov. Když si prohlížel náhrobky, kte svému podivu zjistil, že všichni, kdo tam odpočívají, zemřeli velice mladí, dokonce mnozí v dětském věku 8, 10, 13 let atp. Nejstrarší zesnulý měl na náhrobku vytesáno, že žil 42 let. Návštěvníkovi to nedalo a chtěl se dovědět na na jakou nemoc nebo epidemii všichni tito mladí lidé zemřeli, proto zašel k tamnějšímu rabínovi a zeptal se ho na to. Rabín mu v klidu odpověděl, že nemusí mít obavy, že všichni tam pohřbení lidé se dožili požehnaného věku. Co se však týká nízkého věku vytesaného na náhrobcích těchto zesnulých, rabín objasnil svému hostu tak, že se vlastně jedná o léta, po která tito lidé se učili Tóru, modlili se a plnili Boží přikázání. Pouze tyto roky lze nazvat lety jejich života.

Podobně to vysvětloval i rabi Jicchak Eizik Taub z maďarského Nagykálló (Kalev), zvaný Kalevi Rebe (1751-1821), o němž hovoří legenda, že od jednoho pasáčka hus koupil pastýřskou písničku „Szól a kakas már“, jejíž konec časem upravil v duchu víry v příchod Mesiáše a zbudování třetího Chrámu a Jeruzaléma.
Na počátku paraši čteme: „ויהי מקץ שנתים ימים ופרעה חולם – Stalo se po dvou letech, že farao měl sen“. (Doslova: Stalo se po konci dvou let).
Když přichází konec lidského života a člověk musí skládat účty Hospodinu za celý svůj život, tak je náhle mnoho let lidského života považováno za “několik dní -שנתיים ימים“. Proč je tomu tak? Protože z lidského života jsou počítány pouze ty dny, kdy se člověk zabýval Tórou a plnil její micvot. Tyto dny jsou mu zapsány k dobru.

Zítřejší šabat je také šabat Chanuka. Většinou si připomínáme zázrak s džbánkem oleje, jehož množství místo jednoho dne vydrželo hořet plných osm dní, což se uvádí v talmudickém traktátu Šabat 21b. Jeden z mnoha komentářů vysvětluje, jak zázrak fungoval. Z celého množství oleje, které rozlili Makabejští do kahánků menory, hořela každý den jen osmina z celkového množství oleje. Chanuka je též zázrak vítězství špatně vyzbrojené menšiny nad obrovskou přesilou výborně vycvičeného a vyzbrojeného Antiochova vojska. Jak se stalo, že malé množství zvítězilo nad obrovskou válečnou mašinerií? Je to zázrak vítězství ducha nad hrubou hmotnou silou, jak se píše v haftaře na šabat Chanuka z knihy proroka Zacharjáše (4,6): „Ne mocí ani silou, nýbrž mým duchem, praví Hospodin zástupů“.
V oněch dobách i za dnešních dnů je to zázrak vítězství ducha, vítězství lidského rozumu nad hrubou materiální silou. Proč jsme i v moderní době poroti všem předpovědím vojenských i politických odborníků se nejenom ubránili proti mnohanásobné přesile nepřátelských arabských států v letech 1948, 1967, 1973 a v následujících konfliktech? Pomohla nám k tomu nová technologie, počítačové systémy, laserové technika – vše, co naši vědci vymysleli pro obranu Země Izraele. To vše, spolu s Boží pomocí, je zázrak dnešních dnů – בזמן הזה .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv