… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

img390590Jordánské Ministerstvo turismu vydalo minulou středu upozornění, v kterém varuje izraelské turisty, aby otevřeně nedávali najevo, že jsou židé, to znamená, aby v Jordánsku nenosili tradiční pokrývky hlavy, v případě ortodoxních mužů tradiční třásně (malý talit, arba kanfot) a aby nevykonávali náboženské obřady (tedy ani modlitbu, při níž je třeba deseti mužů) při návštěvách Jordánska.

Představitelé ministerstva turismu informovali své kolegy v Izraeli, aby při návštěvách nepoužívali „židovské oblečení“ a neprovozovali židovské rituály na veřejných místech, tím se mají vyvarovat možného ohrožení.

Dříve,  během tohoto roku bylo šest izraelských turistů, kteří měli na hlavách tradiční pokrývky hlavy (jarmulky, kipy), napadeno na trhu v jižním Jordánsku. Podle deníku Al-Arab Al-Yawm svým oděvem provokovali city trhovců.

Oficiální internetové stránky ministerstva turismu Jordánska žádnou informaci o omezeních pro izraelské anebo jiné židovské turisty nepřinášejí.

Ovšem tento jordánský dress code platí i v Evropě. Představitelé židovských organizací v Dánsku ve středu vydali podobné varovaní pro židy. Nemají nosit tradiční oblečení ani šesticípou hvězdu a jiné židovské symboly, protože v Kodani se vzedmula vlna antisemitismu.

Izraelský velvyslanec v Dánsku Artur Avnon varoval izraelské turisty, aby si tradiční pokrývky hlavy nasadili teprve po vstupu do synagogy a ne na ulicích, i když budou mít dojem, že se jedná o bezpečné místo. Velvyslanec také řekl, že turisté byli varováni, aby nehovořili nahlas hebrejsky a nenosili šperky s šesticípou hvězdou.

Dánsko bylo jednou z mála zemí, které se snažily během Druhé světové války ochránit své židy a také ty, kteří tam hledali záchranu. Traduje se legenda, že dánský král Christian X. si připnul židovskou hvězdu, aby dal najevo solidaritu se svými podanými – židy. Pravděpodobnější je verze, podle níž se vyjádřil, že pokud budou muset dánští židé nosit židovskou hvězdu, bude třeba aby si ji připnuli všichni Dánové. A dnes?

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jordanian Tourism Ministry Outlines Dress Code for Israelis

2 reakce na Povinný dress code pro izraelské turisty v Jordánsku a Dánsku

  • wocicko napsal:

    To je fakt divný – už jsem si říkala u minulé zprávy o jednání EU ministrů… Vždy Dánové mají být ti opravdu hodní 😕 Co se tam asi stalo?

  • cogavec napsal:

    Časy se mění,např. v dánském městě Kokkedal muslimští přistěhovalci dosáhli v samosprávě sídliště Egedalsvange většiny v obecním zastupitelstvu a zrušili oslavy evropských vánočních svátků ve prospěch oslav islámského svátku.Izrael,Židé nejsou populární v muslimském světě.Kokkedal se nachází asi 30 km od hlavního města.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv