… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Efrat 35 letdítě (ilustrační foto)Boj o „právo na život“ bývá často spojen s právními spory a protesty. Izraelská organizace Efrat (אפרת) obhajující „právo vybrat si život“ ale říká, že jejími klientkami jsou ženy, které se dozvědí, že umělý potrat není jediným řešením neplánovaného těhotenství.

„Naše organizace je pro právo volby v jeho pravém smyslu,“ říká Ruti Tidhar, zástupkyně ředitele Efrat. „Mnoho žen považuje kvůli finančním potížím interrupci za jedinou možnost. My jim dáváme možnost si skutečně vybrat, zda své dítě chtějí.“

Sociální pracovnice Tidhars stojí v čele týmu 2.300 dobrovolníků, kteří podstatou Eftatu, organizace nabízející pomoc a podporu židovským ženám, uvažujícím o umělém ukončení svého těhotenství.

„Když lidé slyší o organizaci, která povzbuzuje lidi, aby nepodstupovali interrupce, vybaví si protestující mávající obrázky částí dětských těl a vedoucí právní bitvy – ale zde nic takového nenajdete,“ říká Tidhar. „O tom naše práce není.“

Efrat založil v roce 1977 přistěhovalec z Argentiny Dr. Eli Schussheim, který pracoval během Šestidenní války jako hlavní chirurg v nemocnici Šárej Cedek (Shaarei Tzedek) v Jeruzalémě.

„Teoreticky může žena potratit plod, když je zde zrovna pracuje,“ stěžuje si Tidhar. Přestože k takovému případu zatím nedošlo, jsou potraty v pozdním stádiu těhotenství v židovském státě běžné.

Ale nejsou to nenarozené děti, o které má Tidhar největší starost.

„Mými pacienty jsou ženy,“ říká. „Mojí prací je ukázat jim, že jsou i jiné možnosti (než potrat).“

„Často mají z neplánovaného těhotenství jen strach. Již tak mají problémy finančně vyjít a považují za nemožné do takového světa přivést dítě. Vyplní v místní nemocnici všechny formuláře, komise dá schvalovací razítko (v Izraeli narozdíl od Česka je nutné, aby potrat byl povolen – nicméně 95 % žádostí ve veřejných nemocnicích je vyhověno) a to vše za situace, kdy není žena informována o závažnosti a dlouhodobých následcích svého rozhodnutí.“

Když je Tidhar kontaktována ženou, která chce vědět více o svých možnostech, vyšle na setkání s klientkou jednoho z dobrovolníků – kdekoliv na území Izraele. Dobrovolníci na základě setkání s mnoha takovými ženami uvádějí dva hlavní důvody, které ve většině případů s nimiž se setkali vedly ženy ke zvažování potratu: Prvním je to, že embryo je ještě tak malé, že jsou schopné se od něj citově odpojit. Druhým je finanční tlak a úzkost – obavy, že nebudou schopní se o dítě řádně postarat.

„Seznámíme ženu s tím, jaké má možnosti. Dáme jí vědět, že skutečně poneseme finanční zátěž. Posílíme ji, aby se byla schopna skutečně rozhodnout,“ vysvětluje Tidhar.

Bez státního financování nebo podpory nemocnic a klinik „jsou potraty v Izraeli velký byznys,“ poznamenává Tidhar.

Efrat se musí spoléhat na to, že se o jejích službách ženy dozví ústně, z nevelké reklamní kampaně nebo soukromou radou lékařů, sester nebo členů nemocničních komisí.

Cvi Bin (Tzvi Binn), asistent ředitele Efrat, říká, že organizace závisí na darech, z nich polovina pochází od Izraelců, a je hrdý na nízké náklady, které organizace má na své zaměstnance. Její pobočka v USA sídlí v domě dobrovolníka a v hlavní kanceláři v Izraeli, která sídlí v darovaném přízemním bytě, jsou zaměstnány v rámci náhradní civilní služby mladé ženy.

Za rohem od kanceláře se nachází sklad, kde čekají hory plen, dětských ubrousků, dětské výživy, kočárků, postýlek a dalších věcí, které jsou neustále rozesílány do různých koutů Izraele.

Startovací balíček obsahuje dětskou postýlku, koš, kočárek a výbavu pro dítě, obsahující deky, dětské oblečení, lahve a další potřebné věci – růžové pro holčičky, modré pro chlapečky. Následné každoměsíční zásilky obsahují pleny, dětskou výživu a trvanlivé potraviny.

Celková hodnota věcí a vybavení činí do 5 tisíc šekelů (1.200 dolarů, 25 tisíc českých korun), uvádí Bin. „Za pouhých 1.200 dolarů můžeme skutečně zachránit život židovskému dítěti,“ říká.

Zakladatel organizace říká, že ji čeká ještě dlouhá cesta, ale dosud se vyplácí. „Od svého založení Efrat zachránila životy tisíců židovských dětí v Izraeli. Ani jednou mi žádná matka neřekla, že by litovala, že by litovala, že má své dítě – ani jedinkrát,“ říká Dr. Schussheim.

 

Restoring the Right to Choose Life – aktualizovaný článek Ezry HaLeviho na webu Arutz Sheva z 9. 12. 2012 (anglicky), původně zveřejněný v mírně odlišné podobě stejným autorem a pod stejným názvem na webu Arutz Sheva dne 20. 9. 2006 (anglicky)

Efrat – web organizace (hebrejsky, anglicky,francouzsky, portugalsky, rusky)

Friends of Efrat – web sdružení podporujícího činnost organizace Efrat (anglicky)

Hnutí Pro život – web českého sdružení, bojujícího za práva nenarozených dětí

Články ke stejnému tématu z Archivu Eretz:
Izrael v roce 2006 – více internetu, zachráněné děti

Pokles počtu umělých potratů, více zachráněných dětí

Počet potratů v Izraeli se snížil o 19 %

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv