… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Uzi Even (vlevo), Amit Kama

Uzi Even (vlevo), Amit Kama

Telavivský rodinný soud vydal v neděli přelomové rozhodnutí, když jako první soud v Izraeli rozvedl homosexuální pár. Postavil se tak proti rabínskému soudu, který návrh na rozvod odmítl, protože svazek dvou osob téhož pohlaví neuznal.

Profesor Uzi Even (עוזי אבן) a Dr. Amit Kama (עמית קמה), kteří uzavřeli homosexuální „manželství“ v roce 2004 v Kanadě, nejprve podali návrh na rozvod svého svazku u rabínského soudu, nicméně byli odmítnuti s tím, že soud může posuzovat jen případ rozvodu manželství – tedy svazku jednoho muže a jedné ženy.

Oba homosexuálové proto poté podali u rodinného soudu v Ramat Gan v Tel Avivu žalobu proti ministerstvu vnitra, kterou se domáhali, aby stát měl povinnost změnit jejich rodinný stav v evidenci obyvatel na „rozvedený.“

Izraelské civilní právo vůbec neobsahuje procesní úpravu rozvodového řízení, nicméně v tomto případě z čistě formálního hlediska soud nerozhodoval o rozvodu manželství, ale „pouze“ o povinnosti státu provést změnu osobního stavu obou žalobců v registru obyvatel. To, zda jsou splněny podmínky pro rozvod však soudce v řízení posuzoval jako předběžnou otázku, takže jak průběh řízení, tak jeho dopad byl obdobou rozvodového řízení.

Soudce Jechezkel Elijahu (Yehezkel Eliyahu) se postavil proti stanovisku státu, že pravomoc ohledně rozvodů, stejně jako ohledně jiných záležitostí osobního stavu, náleží v případě židovských občanů Izraele výlučně rabínským soudům, v případě dalších občanů pak náboženským soudům podle jejich náboženské příslušnosti.

Soudce dospěl k závěru o své pravomoci jako civilního soudce analogickým výkladem rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu ve věci Ben-Ari, kdy soud nařídil státnímu registru obyvatel zaregistrovat manželský stav u pěti homosexuální párů, které se vzaly v Kanadě. Izraelské ministerstvo vnitra předtím stav odmítalo registrovat s tím, že Izrael žádný svazek osob stejného pohlaví neuznává a tudíž není možné dva lidi stejné pohlaví ve státní evidenci uvést jako „manžele.“

Nyní soudce Elijahu dospěl k závěru, že je nepřijatelné, aby soud umožnil homosexuálním párům se vzít, ale bránil jim manželství ukončit a nutil je tak zůstat spolu. Tím by podle soudce došlo k zásahu do jejich základních prvá a svobod, stejně jako do základních hodnot spravedlnosti a rovnosti, na nichž spočívá Izrael.

Úvaha soudce Elijaha je nesporně zajímavá, avšak teprve budoucnost ukáže, zda obstojí. Má totiž trhlinu – není pravda, že Stát Izrael povoluje sňatky osob stejného pohlaví, pravda je, že pouze bere tyto sňatky uzavřené v cizině na vědomí. Tudíž by bylo možné dojít i k závěru, že pokud Stát Izrael neumožňuje uzavírá svazků homosexuálů, nemá ani povinnost je rozvádět.

Rozhodnutí soudce Jechezkela Elijaha však svojí argumentací jde ještě dál, než jen k rozvodu homosexuálních párů. Říká totiž, že státní civilní soudy mají právo intervenovat a rozšířit svoji pravomoc i do oblasti, která je jinak v pravomoci rabínských nebo jiných náboženských soudů, pokud tyto soudy svoji pravomoc odmítají vykonávat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv