… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Salám Fajád

Salám Fajád

Předseda vlády Palestinské správy Salám Fajád (Salam Fayyad) včera večer vyzval arabský svět, aby začal arabské autonomii poskytovat „záchytnou síť“ a nahradil výpadek daňových převodů, které Izrael použil na úhradu palestinských dluhů za elektřinu.

Fajád vyzval země Ligy arabských států, aby splnily svůj slib poskytování 100 milionů dolarů (přibližně 2 miliard korun) měsíčně a zopakoval už léta trvající varování, že jeho vláda čelí „nebezpečné finanční krizi.“ Současně vyzval k „ekonomické intifádě“ proti Izraeli.

Finanční situace Palestinské správy

„Nezbývá mi nic jiného, než vyzvat naše arabské bratry, aby aktivovali síť, protože dosud nedošlo k žádnému pohybu k doručení 100 milionů dolarů,“ řekl Fajád novinářům na setkání ve svém úřadě v Ramalláhu.

„Pokud záchytná síť nebude brzo aktivována, požádám o svolání naléhavého arabského summitu k jednání o finanční situaci, protože ta je nebezpečná,“ dodal.

Zástupci Ligy arabských států sice minulý týden na jednání v Dauhá v Kataru přislíbili, že budou „Státu Palestina“ poskytovat 100 milionů dolarů měsíčně jako „finanční záchranou síť,“ nicméně podrobnosti dojednány nebyly. Generální tajemník Ligy Nábil al-Arabí po jednání uvedl, že „mechanismus je takový, že předseda výboru (Katar) a generální tajemník budou kontaktovat každou zemi se sdělením přesné částky, kterou má zaplatit.“

Autonomní arabská Palestinská správa v Judeji a Samaří se řadu měsíců nachází na pokraji finančního krachu, kdy není schopná platit včas své závazky, a to ani vůči vlastním zaměstnancům.

Krizi jen zhoršilo nedávné oznámení Izraele, že v reakci na jednostrannou úspěšnou žádost o uznání palestinské státnosti v OSN přerušuje převody výtěžků daní a cel Palestinské správě a použije je na úhradu obrovských dluhů autonomie za elektřinu a vodu.

Salám Fajád přitom již před několika měsíci varoval, že ekonomicky neživotaschopná arabská entita je na pokraji finančního krachu.

Palestinská správa je roky závislá na zahraniční finanční pomoci, zejména od Evropské unie, a letošní zpráva Světové banky uvádí, že finanční situace neumožňuje entitě fungovat jako nezávislý stát.

Výzva k bojkotu Izraele

Kromě proseb o finanční dary Salám Fajád také palestinské Araby k „finanční intifádě“ proti Izraeli, což má být v praxi naprostý bojkot izraelských výrobků a co možná nejvíce jakýchkoliv ekonomických vztahů s Izraelem.

Rozhodnutí Izraele započíst astronomické dluhy Palestinské správy vůči izraelským společnostem proti daňovým a celním výnosům označil Fajád za „krádež a pirátství“ a požadoval okamžitý převod peněz.

Izraelská vláda se k výzvě premiéra podivné entity, která je dle Valného shromáždění OSN státem, i když je ve stavu trvalého krachu a neplatí ani účty za elektřinu a vodu, nevyjádřila.

3 reakce na Premiér „Palestiny“ žebrá o peníze a současně vyzývá k bojkotu Izraele

 • vasekpasek napsal:

  V pořádku, když už je tam chtějí mít, ať si je Arabové taky sponzorují. Nevidím jediný důvod, proč (předlužená!) EU sponzoruje arabské teroristy v Palestině.
  Mimochodem, když už tedy chtějí přerušit veškerou ekonomickou spolupráci s Izraelem, doporučuji především Gaze, aby okamžitě z Izraele přestala odebírat energie a vůbec v podstatě všechno. Jsem celkem zvědav, jak dlouho jim by jim ta arabská hrdost vydržela.

 • traava napsal:

  kdo nemá nic na práci ať se ještě jukne na článek o Al Jazzire .. ze ji prodal Al Gore licenci sve TV stanice.

  Hloupá otázka … proč by Alík neměl prodat licenci proti.izraelské stanici /to jsou všechny arabské/
  a naproti tomu Izrael svému nepříteli přes hranice na levo a druhému napravo dodává vodu a energii .. taky za prachy.

  Nejsou ty články trochu padlé na hlavu, nebo jsem padlej na hlavu jenom JÁ ?
  Když se zamyslím chvílemi se mi zdá, že jsem se ocitnul na obrácené straně Měsíce, kde na té přilehlé je Zvědavec.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv