… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

letoun ruského ministerstva pro mimořádné situace

odlet letounu ruského Ministerstva pro mimořádné situace s humanitární pomocí do Japonska (ilustrační foto)

Ministerstva obrany, zahraničí a pro mimořádné situace Ruské federace připravily společný plán evakuace ruských občanů ze Sýrie. Ze země zmítané občanskou válkou má být do Ruska dopraveno okolo 30 tisíc lidí, a to námořní, pozemní i leteckou cestou.

Ruského prezidenta neznepokojuje, co bude s režimem Bašára Assada, ale co bude se Sýrií.

Informaci o evakuaci přinesl web rozhlasové stanice Hlas Ruska (Голос России), který cituje prvního viceprezidenta Akademie geopolitických problémů (Академия геополитических проблем) Konstantina Sivkova (Константин Сивков).

„Pokud je počet stanoven na 30 tisíc lidí, pak bude vyčleněno potřebné množství autobusů, lodí a letadel. Na evakuaci 30 tisíc lidí je třeba 500 až 600 autobusových cest a kolem 100letů cestovních letadel. Je třeba 5 až 6 lodí, na kterých lze umístit do tisíce evakuovaných. Takové množství lodí a letadel Rusko vyčlenit může. Samozřejmě není možné operaci provést za jediný den. S největší pravděpodobností bude trvat delší dobu, může to být týden nebo dva. Za takovou dobu bude možné Rusy ze Sýrie evakuovat,“ uvedl Sivkov.

Podle plánu by letecká evakuace měla proběhnout z letišť v Damašku a Latakíji.

K letecké přepravě budou využita i letadla ministerstva pro mimořádné události, potvrdil první náměstek ředitele agentury Emerkom, která je zahraniční strukturou tohoto ministerstva Jurij Bražnikov (Юрий Бражников), který dodal, že ruská letadla budou létat nejen do Sýrie, ale i do Bejrútu v Libanonu.

Připravena je i kombinovaná evakuace, kdy by ruští občané byli autobusy dopraveni do syrských přístavů Latakíja a Tartus, přičemž v druhém jmenovaném přístavu je i ruská vojenská námořní základna. Odtud je možná námořní evakuace do Larnaky na Kypru.

Není vyloučeno, že se na evakuaci budou podílet i lodě Baltské flotily, která v pondělí vyplula k břehům Sýrie.

Putin: Netrápí nás, co bude s Assadem, ale co se Sýrií

K situaci v Sýrii se dnes vyjádřil také prezident Ruska Vladimir Putin. Na tiskové konferenci v Moskvě uvedl: „Neznepokojuje nás osud Assadova režimu, chápeme, co se tam děje, že rodina je u moci 40 let. Změny jsou nutné. Znepokojuje nás něco jiného. Co bude dál?“

„Nechceme, aby současná opozice až se stane vládou začala boj se současnou vládou, která přejde do opozice a aby se to prodlužovalo navěky,“ prohlásil Putin. „Máme také zájem o pozici Ruské federace v této oblasti,“ řekl ruský prezident, který nicméně dodal, že „Rusko nemá zájmy v Sýrii.“

Ruský prezident neopomněl sarkasticky poznamenat, že Assad býval častěji v Paříži, než v Moskvě.

РФ готовится к эвакуации россиян из Сирии – zpráva na webu Hlasu Ruska (rusky)

Путин: „Мы не озабочены судьбой Асада. Нас беспокоит, что будет дальше“ – zpráva na webu Hlasu Ruska (rusky)

2 reakce na Putina netrápí osud Assada, evakuace desítek tisíc Rusů ze Sýrie proběhne po zemi, po moři i letecky

  • dada napsal:

    Jo je to problém , když ho netrápí osud Assadiria je to špatné , když ano je to pokus o ovlivňování dění v Syrii . Co dělati , kdo poradí jak se zachovat aby se vlk nažral a koza zustala celá ?????

  • traava napsal:

    Putina netrápí osud Assada ani osud svých lidí v Sýrii, toho trápí něco jiného … a pro „to“ si poslal lodičku. Zřejmě na to půjdou opatrně, možná i v azbestových rukavicích.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv