… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Nissim Karelitz

rav Nissim Karelitz

Rabi Nisim Karelic (Nissim Karelitz, נסים קרליץ), předseda rabínského soudu v Bnej Braku a jeden z vůdčích představitelů litevského charedi ješivnického světa se v posledním měsíci ve svých halachických rozhodnutích vyslovil mimo jiných i ke dvěma důležitým medicínským otázkám: k možnosti odpojit umírajícího nemocného člověka od podpory přístrojů a k chirurgickému zmenšování žaludku jako prostředku boje proti nadváze.

S otázkou, zda je možné odříkat Šema Jisrael za poslední dech dítěte, které je na žádost rodiny odpojováno od přístrojů životní podpory, i když podle lékařů to není nutné, se na rabiho Karelice obrátil rabi Aharon Aberman z organizace Lev Malka, která rodinám v takové situaci pomáhá.

Dítě, o které se v tomto případě jednalo mělo rakovinu a rodiče jej chtěli nechat odpojit od přístrojů kvůli závažnosti nemoci a silným bolestem, kterými trpělo.

Modlitba se tradičně odříkává ve chvíli, kdy člověk umírá a podle stanoviska rabiho Karelice je proti nelze pronést, dokud lékaři nesdělí, že zbývají jen minuty života. Odpojením od přístrojů životní podpory rodiče „pomáhají zkrátit život, který byl (dítěti) určen Nebesy“ a smrt nastává z jiné, než přirozené příčiny, uvedl rabín.

Stanovisko ke zmenšování žaludku vydal rabi Karelic v reakci na žádost člena bnejbracké komunity o rabínské požehnání úspěchu operace.

Rabi Karelic namísto vyslovení požehnání dal najevo značné výhrady k tomuto lékařskému zákroku s tím, že ten kdo takovou proceduru podstupuje „poškozuje své tělo a to není podle zákona Tóry povoleno.“ Mladému muži důrazně doporučil, aby si našel jiný způsob, jak se vypořádat s problém s hmotností.

Zmenšování žaludku je sérií zákroků, při nichž je zmenšen objem žaludku až o 90 %. Do menšího žaludku se vejde méně jídla, takže člověk má dříve pocit nasycení a méně jí – což může vést k velkému úbytku hmotnosti.

Operace však není jako žádný takto rozsáhlý chirurgický zákrok bez rizik. Byly zaznamenány případy infekcí, krvácení, vzniku kýly a vředů a další problémy. Obecně se proto operace doporučuje jen osobám, které trpí velmi velkou nadváhou a jsou ohrožovány srdečními problémy, diabetem a dalšími závažnými nemocemi s nadváhou spojenými.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv