… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rabbi Ephraim MirvisIsrael news photo: Rabbincal Center of Europe

Rabbi Ephraim Mirvis
Israel news photo: Rabbincal Center of Europe

Novým vrchním rabínem Velké Británie byl jmenován rabín Ephraim Mirvis, bývalý vrchní rabín Irska. Nastoupí do funkce, kterou po 11 let vykonává rabín sir Jonathan Sacks, který již před dvěma lety oznámil, že si přeje ukončit působení v zodpovědné a náročné funkci. Mimo jiné je též členem Sněmovny lordů.

Komise vrchního rabinátu, která hledala mezi kandidáty toho nejvhodnějšího, se nakonec rozhodla pro jmenování rabína Mirvise, který byl dříve vrchním rabínem Irska a v součastnosti působí jako rabín v synagoze  Finchley. Nyní je třeba připravit pro nového vrchního rabína Velké Británie a Commonwealthu nezbytnou smlouvu, která upraví podmínky jeho působení ve funkci.

Jmenování rabína přichází po dlouhém hledání nejvhodnějšího kandidáta, kdy se uvažovalo i o dvou rabínech z USA a dokonce i o rabínu Jonu Mecgerovi (Yona Metzger), současném vrchním rabínovi Izraele.

Rabín Marvis pochází z rabínské rodiny, narodil se v Jižní Africe, je ženatý a je otcem čtyř synů. Funkce vrchního rabína Velké Británie je velkou výzvou hned z několika důvodů. Především lze očekávat kritiku z neortodoxních židovských komunit, které budou žádat odpovědi na otázky týkající se například homosexuality. Další výzvou je srovnání s předchůdcem, který je velmi oblíbený nejen u souvěrců, ale i uznává jej i královský dvůr. Rabín Sachs je skvělým řečníkem, který umí svůj projev přizpůsobit možnostem porozumnění publika, které oslovuje. Navíc neváhá činy dokázat svoji sympatii k Izraeli. Například během Druhé libanonské války přijel se svým sborem do Izraele a uspořádal koncert v haifské nemocnici Rambam.

Ve prospěch rabína Mirvise svědčí komentář člena kongregace ze synagogy Finchley, publikovaný v London Jewish Chronicle, který se vyjádřil v tom smyslu, že sice svému rabínovi přejí, že byl vybrán do takové vysoké funkce ale na druhé straně litují, že je opouští rabín, který je podle většiny členů kongregace nenahraditelný.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Rabbi Mirvis To Succeed Rabbi Sacks as Britain’s Chief Rabbi

Jedna reakce na Rabín Ephraim Mirvis novým vrchním rabínem Velké Británie

  • Refael napsal:

    Po r.J. Sacksovi by to mel tezke jakykoliv jiny rabin, nebot r.Sacks je nejen osobnosti, ale ma i charisma.

    Rad posloucham jeho Sidry tydenni parashot(po prekladu do hebrejstiny od me zeny 😆 ).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv