… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ruská loď Jaroslav Moudrý

ruská loď Jaroslav Moudrý

Rusko vysílá do Středozemního moře oddíl bitevních lodí Baltské flotily, který vystřídá lodě Černomořské flotily. USA naopak své lodě, včetně letadlové, od pobřeží Sýrie odvolávají, což rozzlobilo Turecko.

Ministerstvo obrany Ruské federace dnes oznámilo, že do Středozemního moře vyplul ze základny Baltské flotily v Baltijsku svazek bitevní lodí, který tvoří strážní loď Jaroslav Moudrý (Ярослав Мудрый, Yaroslav Mudri), velké výsadkové lodě Aleksandr Šabalin (Александр Шабалин, Aleksandr Shabalin) a Kaliningrad (Калининград), záchranná vlečná loď SB-921 (СБ-921) a tanker Lena (Лена).

Ve Středomoří mají nahradit oddíl lodí Černomořské flotily, který se tam nachází od listopadu a původně ji tvořily strážní loď Důmyslný (Сметливый), velké výsadkové lodě Cézar Kunikov (Цезарь Куников) a Nikolaj Filčenkov (Николай Фильченков) a dvě podpůrná plavidla.

Lodě mají zabezpečovat v případě potřeby evakuaci ruských občanů z občanskou válkou ničené Sýrie, pokud by vláda v Damašku padla, uvedla ruská RT.com. Zda lodě směřují přímo na ruskou námořní základnu Tartus uvedeno nebylo.

Naopak USA dnes oznámily, že z oblasti východního Středozemního moře u pobřeží Sýrie v zájmu snížení napětí odvolávají svou letadlovou loď USS Eisenhower a útočnou výsadkovou loď USS Iwo Jima. Současně se domů vracejí i doprovodná plavidla a 2.500 příslušníků námořní pěchoty.

Americké rozhodnutí rozhořčilo Turecko, jehož vládní představitelé doufali, že by jim americké námořnictvo pomohlo bránit přelití války na turecké území i v případě turecké invaze do Sýrie na podporu povstalců.

RT.com cituje nejmenovaného představitele turecké vlády, podle nějž je krok USA „stěží pochopitelný a naprosto nepřijatelný.“

Отряд боевых кораблей Балтийского флота вышел из главной базы флота и взял курс на Средиземное море – tisková zpráva ministerstva obrany Ruské federace (rusky)

Russian warships set sail to Mediterranean amid possible Syria evacuation – zpráva RT (anglicky)

US Navy pulls two aircraft carriers from Syria shores – zpráva RT (anglicky)

6 reakcí na Rusko posílá do Středozemního moře válečné lodě, USA je stahují, Turci se vztekají

   • Yan napsal:

    No, skoro za ještě horší považuju to že tady p.Blaustein píše o bitevních lodích. Bitevní loď je kategorie lodí a žádnou takovpu loď ruské námořnictvo ve svym stavu nemá. Bitevní lodě které provozoval Sovětský svaz byly spuštěny na vodu v roce 1911 (Marat, Okťjabrskaja revolucija, Pařížskaja komuna, Michail Frunze) a po 2.sv.v. byly sešrotovány (staré carské predreadnoughty sešrotoval již v první polovině dvacátých let). Moderní bitevní lodě (Sovětskij Sojuz, Sovětskaja Ukrajina, Sovětskaja Rossija, Sovětskaja Bělorossija) které začal stavět ještě před 2.sv.v. nikdy nedokázal dokončit a taktéž byly sešrotovány. Obecně lze říci že od dob 2.sv.v. se bitevní lodě již nestaví.

 • traava napsal:

  Loď je loď a pokud chtějí evakuovat lidi a „něco“ co tam mají, pak ji tam prostě pošlou tak jako tak. Zároveň si tak i vyzkoušejí reakci US a Turecka, záměrně nezmiňuji ten spolek JdemeNapivo, protože ten je tak akorát pro srandu králíkům z klobouku.
  Hello everybody, studená válčička už je několik let opět v kurzu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv