… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rychlá reakce na palestinskou provokaci v OSN: 3.000 nových bytů v Jeruzalémě a okolí 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Jeruzalém

Jeruzalém

Maale Adumim

Maale Adumim (červený bod) a Jeruzalém

Méně než 24 hodin poté, kdy Valné shromáždění OSN uznalo „Palestinu“ jako nečlenský stát, schválila izraelský užší kabinet (sestávající z premiéra a osmi klíčových ministrů) výstavbu 3.000 nových bytových jednotek v hlavním městě Jeruzalémě a přilehlé oblasti Judeje a Samaří.

Izrael navíc bude pokračovat v plánování výstavby dalších bytových jednotek, jejichž výstavba už byla schválena v oblasti E1 spojující Jeruzalém a město Maale Adumim (Maaleh Adumim). Výstavba vytvoří spojnici mezi hlavním městem a jeho východním předměstím.

„Pokračování výstavby je v souladu s plánem strategických zájmů Izraele. Izrael zvažuje další kroky,“ uvedl nejmenovaný představitel vlády v Jeruzalémě, citovaný Times of Israel.

Izraelští představitelé ještě před hlasováním v OSN varovali, že nedovolí, aby Palestinský stát vznikl, aniž by byla zajištěna bezpečnost Izraele.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) ve čtvrtek několik hodin před hlasováním Valného shromáždění uvedl: „Bez ohledu na to, kolik rukou se (v OSN) zvedne, není na světě síla, která by mohla oddělit židovský lid od Země Izrael.“ Premiér také krátce po projevu předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) jeho projev – plný záštiplných útoků na Izrael – odsoudil s tím, že „člověk, který usiluje o mír, takto nemluví.“

Výstavba bytů pro židovské obyvatele Judeje a Samaří je jedním z hlavních předmětů sporu mezi Izraelem a Araby. V srdci biblické Země Izrael Židé žili po tisíciletí až do roku 1948, kdy byli v rámci etnické čistky všichni Židé do jednoho Araby buď pozabíjeni nebo vyhnáni. Po roce 1967 se Židé do Judeje a Samaří začali postupně vracet.

Jak východní část hlavního města Jeruzaléma, tak oblast Maale Adumim či Arielu jsou částmi Země Izrael, ohledně nichž panuje na izraelské politické scéně široký konsensus, že by měli zůstat pod izraelskou svrchovaností i v rámci dohody s Araby o případném vzniku druhého arabského státu na území historické Země Izrael/Palestiny (prvním palestinským arabským státem je Jordánsko).

Reakce představitelů palestinských Arabů

Mluvčí předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) Nábil Abú Rudejne (Nabil Abu Rudeineh), označil rozhodnutí Izraele o výstavbě bytů za „facku do tváře celého světa, který hlasoval ve prospěch Palestinského státu.“

S odsouzením přispěchal také vyjednavač arabské autonomie Saíb Irikát (Saeb Erekat) s tím, že Izrael „vzdoruje celému mezinárodnímu společenství a trvá na zničení dvoustátního řešení.“ Dodal, že vedení palestinských Arabů „studuje své možnosti.“

Na euforické vlně „Palestinského státu“ se neslo i prohlášení členky výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašráví (Hanan Ashrawi), která rozhodnutí o výstavbě bytů označila za „izraelskou agresi proti Palestinskému státu“ s tím, že „svět musí převzít odpovědnost.“

Reakce USA a Kanady

Bílý dům označil izraelskou reakci na jednostranné palestinské kroky za „kontraproduktivní.“ Mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nuland uvedla, že takové kroky brání míru a jediným řešením je přímé jednání.

Kanada zatím na oznámení výstavby bytů nereagovala, její ministr zahraničí John Baird ale v reakci na hlasování v OSN povolal do Ottawy kanadské diplomaty z misí v Izraeli, v Ramalláhu a Ženevě, aby s nimi projednal další postup. Ministr odsoudil rozhodnutí Valného shromáždění OSN jako překážku dosažení míru a uvedl, že Kanada zcela přezkoumá svůj vztah k Palestinské správě.

Jedna reakce na Rychlá reakce na palestinskou provokaci v OSN: 3.000 nových bytů v Jeruzalémě a okolí

  • Jan napsal:

    Jen pro přesnost: Podle Wikipedie žilo v roce 1947 – na základě dat židovských přistěhovaleckých úřadů – v CELÉM navrhovaném arabském státě podle plánu OSN na rozděení (tj. včetně Gazy, západní Galilee) 807 000 obyvatel nežidovského původu a 10 000 Židů (údaj shodný s daty OSN). Dnes žije (kromě 200 000 ve východním Jeruzalémně) na Zapadním břehu (Judea a Samaří) více jak 300 000 Židů, podle článku – „navrátilců“. Budťe prosím o něco objektivnější .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv