… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

orel

Aktualizováno 11. 12. 2012 – Přestože původní zprávy jak izraelských tak súdánských webů hovořily o orlu, následně vyšlo najevo, že se má jednat zřejmě o orlosupa či supa. Zprávu ponecháváme v původním znění, za omyl v identifikaci izraelského vyzvědače se omlouváme 😉

Představitelé oblasti Darfúr v Súdánu hrdě informovali místní média, že zadrželi izraelského „špióna“ – v podobě orla, jehož Súdánci podezřívali, že pořizuje fotografie oblasti a vysílá je do Izraele. Orel nicméně špiónem není, uvedli izraelští představitelé – je to výjimečný pták, jehož pohyb sleduje izraelská Správa parků a přírody v rámci studie na zajištění bezpečnosti orlů.

Na tiskové konferenci tento týden ukázal starosta města Krinkh Husajn al-A’ali (Hussein al-A’ali) orla se zařízením, na němž byl napsán hebrejský text. Al-A’ali spolu se súdánskými vojenskými představiteli uvedl, že zařízení bylo upevněné na orlovi, zřejmě kvůli špionáži v Súdánu. Starosta požadoval, aby armáda zabránila další incidentům „izraelských špiónů.“

Mluvčí izraelské Správy parků a přírody potvrdil, že zařízení je skutečně izraelské, ale že se jedná o prosté zařízení systému GPS, které informuje o poloze ptáka. „Připevnili jsme tato zařízení na zhruba 100 orlů,“ uvedl mluvčí. „GPS vysílá ptákovu polohu. Zařízení bylo vyrobené v Německu a v Izraeli na něm nebyly provedeny žádné změny.“ Ptáci, patřící všichni k několika vzácným druhům orlů, jsou součástí celosvětové studie, která sleduje vzory letů ptáků, aby se mimo jiné vytvořilo prostředí, které pomůže těmto druhům se zotavit a opět rozšířit.

Je nutné poznamenat, že súdánské opoziční hnutí se tvrzení vlády o odhalení izraelského „orla špióna“ vysmívá. Hnutí za spravedlnost a rovnost v Súdánu na svém webu uvedlo, že vláda odhalila „špiónské ptáky, ale uniklo jí mnoho špionážních letadel, která jsou mnohem větší.“

Podle izraelského představitele v tuto chvíli létají nad Súdánem přinejmenším čtyři další „izraelští“ orli. Orli, kteří přelétávají přes Izrael na cestách mezi Evropou a Afrikou, mohou za jediný den uletět až 600 kilometrů – a nerespektují státní hranice.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli ‚Spy‘ in Sudan Turns Out to be Just a Bird.

Jedna reakce na Súdán zadržel orla – „izraelského špióna“

  • cogavec napsal:

    „Orel“ na ilustračním fotu má hlavu jako nějaký druh supa.Pokud by Izrael měl skutečně špionážní ptáky,proč by přístroje nesoucí na sobě měly mít hebrejské nápisy,a ne třeba arabské. 😆 Špionážní ptáky měl Saruman. 😆 Před časem jedna muslimská organizace obvinila Izrael,že prý cvičí divoká prasata,aby ničila úrodu palestinským Arabům. 😆 Musím si zjistit,jestli v Izraeli divoká prasata žijí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv