… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Syrské VánoceAleppo. Čekají nás temné vánoce, vyjádřil se pro včerejší vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung syrský pravoslavný arcibiskup Aleppa Gregorios Yohanna Ibrahim. Ztratili jsme významnou přítomnost křesťanů v Palestině a Iráku, v Turecku i v Libanonu.

Za zmínku stojí pouze větší počet křesťanů v Sýrii a Egyptě, přičemž v Sýrii je jejich situace beznadějná, tvrdí metropolita Aleppa. Před vypuknutím války byla tato severosyrská metropole baštou křesťanů, z dvou set tisíc jich ve městě zůstala možná třetina. Kdo mohl, již zemi dávno opustil, říká patriarcha Gregorios.

Obyvatelé Aleppa jsou již deset dní odříznuti od vnějšího světa kvůli silným bojům. Chybí proud, voda, potraviny, dodává pravoslavný metropolita a kritizuje především roli islamistických aktivistů v řadách opozice. Džihadisté a salafisté v Sýrii nejsou Syřané, uvádí doslova. Stávají se problémem pro samu opozici, neboť většina únosů z ekonomických cílů je jejich dílem, vysvětluje arcibiskup Gregorios.

Tíživou humanitární situaci v zemi by vyřešil jen klid zbraní. Civilní obyvatelstvo ji řeší stále masivnějším exodem, který si vynutil otevření druhého uprchlického tábora OSN v Jordánsku. Agentuře Fides jeho brzké zprovoznění potvrdil ředitel jordánské Charity, Vaíl Sulejman (Wael Suleiman). V Jordánsku je doposud 300 tisíc syrských uprchlíků, ale denně jich do království přichází pět set až tisíc. Syrský konflikt se přesunuje do hustě obydlených oblastí kolem Damašku, a proto se počátkem roku očekává prudký nárůst počtu utečenců. Jordánská Charita v táborech poskytuje základní zdravotní a vzdělávací péči, protože OSN prodloužila financování asistenčních projektů z tříměsíčních na šestiměsíční až roční lhůty. Sýrie je ale kompletně zničená a její opětovné vybudování bude trvat roky, ne-li desítky let, tvrdí ředitel Charity. Všichni tedy vědí, že uprchlíci tábory v dohledné době neopustí, podivuje se nad volbou OSN Suleiman. Upozorňuje pak na další fenomén, který se – kromě epidemií a promiskuity – v uprchlických táborech šíří. Majetní Arabové ze zemí Perského zálivu si sem jezdí vybírat dětské nevěsty. Utečenci tuto praxi vnímají jako formu dobročinnosti. Zrovna nedávno se slavila svatba sotva patnáctileté dívky s neznámým bohatým dobrodincem, a všichni měli radost, sděluje agentuře Fides ředitel jordánské Charity.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Syrský metropolita Gregorios: Čekají nás temné Vánoce.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv