… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Sýrie. Ve více než čtyřiceti vesnicích tzv. křesťanského údolí v západní Sýrii žije zhruba sto padesát tisíc převážně řecko-pravoslavných křesťanů, ke kterým v posledních měsících přibyly tisíce uprchlíků z Homsu a dalších provincií. Již řadu dní se tito civilisté stávají “vedlejšími obětmi” konfliktu povstaleckých skupin a regulérní syrské armády.

Islamisté se opevnili ve hradu Krak des Chevaliers, největší pevnosti johanitů ve Svaté zemi, která vévodí celému údolí. Odtud ostřelují stanoviště syrské armády a zasahují také civilní cíle. Křesťané si chtějí v konfliktu zachovat neutralitu, sdělil agentuře Fides jeden z místních kněží, jsme však vtaženi přímo do centra násilí.

Misionáři z Aleppa informují agenturu Misna, že město se proměnilo v otevřené bitevní pole, kde bomby nečiní rozdílu mezi bojujícími vojáky, povstalci a dětmi. Smrtelné zásahy platí především civilistům; stále více lidí však umírá také hlady. Většina zdravotnických zařízení je mimo provoz, poslední fungující nemocnice se potýkají s nedostatkem lékařského materiálu, vody a proudu. Misionáři ve městě, které bylo ekonomickým srdcem země, poskytují zdravotní péči pouze díky generátoru. Ze severovýchodního Deir Ezzor apelují Lékaři bez hranic na otevření humanitárního koridoru, který by umožnil evakuaci nemocných a zraněných z města, nepřístupného v důsledku intenzivních bojů. V jediné funkční nemocnici pracují čtyři lékaři, kteří město odmítají opustit.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Syrští teroristé se opevnili ve středověkém hradu.

2 reakce na Syrští teroristé se opevnili ve středověkém hradu Krak des Chevaliers

    • Scooolie napsal:

      Proč obrat? Pokud vím, tak Eretz nikdy neměl pochybnost o tom, že syrská ozbrojená opozice je do značné míry tvořená džihádisty, které platí Saúdská Arábie, Katar nebo Omán. V Sýrii si jeden nevybere. Assad je parchant, většina těch co proti němu bojují také.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv