… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

DSCA (Defense Security Cooperation Agency)Pentagon v pondělí informoval Kongres o záměru prodat Izraeli 6.900 souprav satelitně naváděných bomb, včetně zbraní schopných proniknout opevněnými cíli. Obchod, jehož součástí by kromě bomb, naváděcích souprav a pojistek byla také logistická podpora, by se měl uskutečnit v ceně 647 milionů dolarů.

Za situace, kdy napětí na Blízkém východě roste zvažují USA izraelskou žádost o prodej o váze od 115 kilogramů do 1 tuny. Informaci přinesl předevčírem web Defense News.

„Spojené státy nesou závazek vůči bezpečnosti Izraele a pro národní zájmy USA je životně důležité pomoci Izraeli získat a udržet silnou a připravenou sebeobrannou kapacitu,“ uvádí se v prohlášení Agentury pro obrannou bezpečnostní spolupráci (Defense Security Cooperation Agency) ministerstva obrany USA, která dohlíží na prodej zbraní a vybavení do zahraničí.

„Navrhovaný prodej je v souladu s těmito cíly. Navrhovaný prodej munice umožní Izraeli udržet operační schopnost jeho existujících systémů,“ uvádí dále prohlášení.

„Oznámení o prodeji přichází v době, kdy napětí na Blízkém východě je kvůli íránskému jadernému programu extrémně vysoké. Izrael a USA obviňují Írán, že se snaží sestrojit jaderné zbraně,“ poznamenává Defense News.

Dodanými bombami by Izrael doplnil své sklady, poněkud vyprázdněné během protiteroristické Operace Sloup oblakový minulý měsíc, kdy letectvo na teroristické cíle v Gaze shodilo skoro 1.500 bomb s vysokou přesností dopadu. Izrael by současně získal moderní munici pro případné budoucí operace, zejména pro případ možného konfliktu s Íránem.

Prodány mají být satelitně naváděné bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) vyráběné Boeingem, které jsou vypouštěny z letounů F-15 a F-16 a jsou jedny z nejpřesnějších v arzenálu armád USA a Izraele.

Z prodávaných JDAM má být 1.725 souprav bomb BLU-109 vážících 1 tunu a označovaných za „bořiče bunkrů.“

Bloomberh News citují vojenského analytika Jeffa Whitea z Washington Institute for Near East Policy, podle nějž tyto bomby jsou vhodné k úderům na velitelská stanoviště, kryty a protileteckou obranu, ale „nevhodná na cíle skutečně hluboko v podzemí.“

Podle blízkovýchodního analytika Kennetha Katzmana z Congressional Research Service se „nezdá, že by cílem bylo dát Izraeli nové schopnosti, které by mohl užít proti nejopevněnějším místům íránského jaderného programu.“

Součástí dodávky má být také 3.450 bomb SDB (Small Diameter Bombs) typu GBU-39 o váze 125 kilogramů, vyvinutých k minimalizování škod na zdraví civilistů, vyskytujících se poblíž cíle. Tyto bomby již Izrael ve výzbroji má.

Kongres má nyní 30 dnů na to, aby se k zamýšlenému prodeji vyjádřil. Pokud nebude mít námitek, má se za to, že s prodejem souhlasí.

U.S. Proposes Major Precision-Guided Bomb Sale with Israel – zpráva Defense News (anglicky)

Jedna reakce na USA chtějí prodat Izraeli 6.900 satelitně naváděných bomb

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv