… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

F-16 letectva USA

F-16 letectva USA

Stále méně stabilní režim Muslimského bratrstva v Egyptě, který se k moci dostal na základě protiamerického a protiizraelského programu, dostane od USA 20 bojových letounů F-16. Stane se tak navzdory výzvám ke zrušení kontraktu. Informaci přinesla včera stanice Fox News.

Letouny objednal ještě svržený egyptský prezident Husní Mubarak a Muslimské bratrstvo tak po něm obchod „zdědí.“

Současný egyptský prezident Mohamed Mursí (Mohammed Morsi), který se tento rok dostal k moci islamistickou volební kampaní slibující reformy, se před nedávnem pokusil ukončit Arabské jaro uzurpací moci. K potlačení rozhořčených protestů musí používat policii i armádu, což vyvolává obavy z opakování násilného potlačení protivládních protestů, k nimž došlo před takřka 2 roky ještě za vlády Mubaraka.

Navzdory nestabilitě USA pokračují v realizaci dodávky letounů F-16 v rámci dva roky staré objednávky.

Podle zdroje z letecké základy v Texasu, kde jsou letouny testovány, by první 4 stroje měly být do Egypta dodány 22. ledna 2013 – shodou okolností týž den, kdy budou Izraelci volit nový Kneset.

Fox poznamenává, že Egypt již má 200 bojových letounů F-16, a citoval zahraničněpolitického analytika Malou Innocenta z Cato Institute, podle nějž načasování dodávky je více než sporné, ale ne kvůli izraelským volbám.

„Pokud by přehnaná reakce (Egypta) přivodila rozsáhlejší konflikt mezi Egyptem a Izraelem, dostali by se představitelé USA do nepříjemné situace, že dodali velké množství vojenského techniky… oběma válčícím stranám,“ uvedl.

„Vzhledem k fiskálním potížím Washingtonu by už američtí daňoví poplatníci neměli nadále být hlavním zbrojním dodavatelem Egypta.“

Prezident Mursí sice nakonec couvl a vzdal se svých diktátorských pravomocí, ale snaží se v referendu prosadit novou ústavu, k níž mají vážné výhrady sekulární a koptští obyvatelé země.

Republikánská kongresmanka z Floridy Ileana Ros-Lehtinen, která stojí v čele Výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů, nedávno prohlásila: „Obamova vláda prostě vyhazuje peníze za egyptskou vládu, jejíž prezident není schopen ani jasně říct, že je spojencem Spojených států.“

Objednávka letounů od společnosti Lockheed-Martin je dalším vítězstvím amerického vojenskoprůmyslového komplexu.

„Je to pro Lockhed Martin skvělý den a svědčí o trvalém partnerství a našem závazku vůči vládě Egypta,“ prohlásil John Larson, viceprezident společnosti.

Mluvčí Pentagonu pplk. Wesley Miller Foxu objasnil: „Americko-egyptský obranný vztah je základním kamenem našeho širšího strategického partnerství po více než 30 let. Dodávka první série F-16 v lednu 2013 odráží závazek USA podporovat modernizační úsilí egyptské armády. Pořízení letounů F-16 Egyptem zvýší naši vojenskou součinnost a posílí schopnost Egypta přispívat k regionálním misím.“

Prezident Barack Obama se od Muslimského bratrstva držel dál, dokud nebylo jasné, že se po Mubarakově pádu stane hlavní silou v zemi. V rámci radikální změny zahraniční politiky začali Obamovi poradci, z nichž někteří podporují liberálnější politiku vůči Hamasu, navazovat kontakty s Muslimským bratrstvem a nakonec s radikální islamistickou stranou navázali kontakty otevřeně.

Přestože Muslimské bratrstvo vystupuje ostře protiamericky a protiizraelsky, ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že Egypt je stále spojencem.

Představitel ministerstva Andrew J. Shapiro minulý měsíc uvedl: „I nadále spoléháme na to, že Egypt bude podporovat a prosazovat zájmy USA v regionu, včetně míru s Izraelem a konfrontace íránských ambicí…“

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku US Sends Muslim Brotherhood’s Morsi 20 F-16 Warplanes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv