… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

img354315Jeruzalémský muslimský waqf, který spravuje od roku 1967 Chrámovou horu a na ní se nacházející památky, usiluje o likvidaci archeologických a stavebních památek, které připomínají židovskou minulost tohoto nejsvětějšího místa judaismu. Podle rozhodnutí Izraelského nejvyššího soudu je waqf povinen konzultovat veškerou stavební činnost s izraelským památkovým úřadem.

Podle sdělení archologa Tzachiho Zweig-Dvira, které učinil na základě osobní návštěvy na Crámové hoře, kde  se na východní straně objevila hromada zeminy a v ní množství archeologických nálezů, což dokazuje, že waqf bez povolení provádí stavební práce a výkopy bez dohledu Izraelského památkového úřadu (IAA), což je jednoznačné porušení rozsudku Nejvyššího soudu z roku 2004, který stanovuje, že je zakázáno provádět přesuny půdy na Chrámové hoře, dokud není zdokumentováno, co tato obsahuje. Každý, kdo chce po provést nějaký přesun půdy (tedy i výkop) to musí oznámit 30 dnů předem v souladu s rozsudkem Nejvyššího soudu Izraele.

Archeolog  Zweig-Dvir řekl, že taková hromada zeminy a suti může obsahovat cenné archeologické nálezy, jak tomu bylo i v předchozích případech, kdy archeologové nalezli v podobných hromadách zeminy a suti kromě jiného pečetítka s jmény kněží z doby proroka Jeremiáše, pozůstatky z dlažby Chrámu a další nálezy z různých období. Dodal, že on a jeho kolegové nalezli v této hromadě desítky archeologických objektů. Podle Zweig-Dwira waqf využil nepřítomnost pozorovatelů z Izraelského památkového úřadu a návštěvníků k tomu, aby vyvezl výše zmíněnou hromadu suti s cennými artefakty.

Podle generálního prokurátora Jehudy Weinsteina je Chrámová hora součástí Izraele a tudíž  subjektem izraelské jurisdikce, včetně zákona o archeologických vykopávkách a nálezech a zákonech vztahujících se k povolování staveb a stavebních plánů.

Představitelé Palestinské Autonomie tvrdě napadli vyjádření Weinsteina s tím, že „Muslimové jsou jedinými vlastníky mešity.“ (čímž mají na mysli celý pozemek Chrámové hory).

Advokát Aviad Vesuli podal stížnost k Nejvyššímu soudu  na postup waqfu který není v souladu s výše uvedeným rozsudkem .

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Waqf Continues to Destroy Jewish Antiquities

8 reakcí na Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře

 • Talmid napsal:

  Todle mě zvedá ze židle ani nevíte jak. Všechny ty barbary zmidlit. To jsou přece památky staré tisíce let. Izraelci by to měli waqfu sebrat důkladně prokopat a zrestaurovat nastrkat do muzeí a pak klidně vrátiti waqfu ale takhle si nechat ničit historii přímo pod nosem. 👿

 • ivaf napsal:

  ❓ zákonné normy,pravidla a v jiných případech výtržnictví a ohrožování na životě ap. neplatí pro celé území Izraele? Půda a obyvatelé okolo mešity na Chrámové hoře a na území palestinské samosprávy nespadá pod státní zákony? Já tomu nerozumím.
  Je to jako u nás s „nepřispůsobivými“,že je na ně zákon krátký?
  (Neodsuzujte mne za neznalost, ale ze židle mne to nadzvedává tak jak podotýká Talmid) Když vidím kolonu aut židovských vojáků v ulici plné mladých mužů a kluků házejících kameny, nebo vojáky utíkajících před kameny a hořícími pneumatikami, tak zatínám vzteky a bezmocností pěsti. ❗

 • Hana Mayer napsal:

  To všechno co zde popisujete je daň politické pseudokorektnosti a také obavy z negativního mediáního obrazu, která je ovšem zcela zbytečná, protože ti, kteří negativní mediální obraz Izraele vytvářejí k tomu nepotřebují skutečnosti. Na územích okupovaných Izraelem v šestidenní válce (kromě Golanských výšin) neplatí izraelský právní řád, ale veškeré právní postupy jsou v pravomoci vojenského velení. Izraelské právo se vztahuje pouze na židovské obyvatele.

 • newtory napsal:

  Keď čítam takéto správy zmocňuje sa ma zlosť a pocit bezmoci. Je to podobné ako keď na Slovensku objavím ďalšiu synagógu prestavanú na predajňu obuvi. (videl som už aj herňu a domáce potreby)
  To si Izrael nevie urobiť doma poriadok ? Vyviezť „sutinu“ tam kam patrí ?

 • traava napsal:

  haha vy mě bavíte, na vlastní oči jsem viděl jak Israel pečuje o arabské a křesťanské památky, když se nehodí pro vybírání turistického vstupného. Ani se těm arabům nedivím, dělají jen co jim policie a armáda dovolí, někdy i více a pak si to jdou odsedět.

  K paní Mayer … ona pseudokorektnost v Izraeli sekulárních Židů vůči Haredim /a to vy jste s celou rodinou/ se také moc nevyplácí. Takže já bych byl pokud si hrajete na intelektuály, trochu korektnější.

  Je těžké si přiznat pravdu … oni mají tu smůlu, že po několik nemálo generací žijí tam kde žijí, a o roku cca 1916 je někdo pořád žene do kouta. Upřímně kdo z vás by chtěl být „ten člověk na druhé straně“.

 • traava napsal:

  To newtory : Se nediv brachu, šak jedny z nemála pogromů po II. válce byly právě na Slovensku. To že v jednom roce slavíte založení „Tisova Slovenského štátu“ a zároveň „Slovenské haha národní povstanie“
  je jen ukázka aký ste „kokoti“. To, že jste vpodstatě dosud ve válečném stavu a zároveň v EU jen dokresluje obraz toho Absurdistánu začínající kousek za Brnem.

  To byl vtip brachu .. 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv