… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zbraň na ochromení Íránu: USA otestovaly EMP střelu 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

CHAMP

střela CHAMP společnosti Boeing

Společnost Boeing úspěšně otestovala elektromagnetickou pulsní (EMP) střelu, která „mění vědeckou fikci na vědecký fakt“ (v originále slovní hříčka „science fiction into science fact“) a může být „zbraní posledního soudu“ proti Íránu.

Letectvo USA a Boeing předvedly zařízení před přibližně dvěma měsíci nad vojenským zařízením v poušti v Utahu. Boeing test neutajoval, ale většina mainstreamových médií a technologických webů zprávu z 22. října 2012 přehlédla.

Test v rámci programu CHAMP – Counter-Electronics High Power Advanced Missile Project (Projekt pokročilé silné protielektronické střely) byl prvním testem skutečné EMP střely, který skončil ve skutečném světě s pozitivními výsledky.

Zásadně odlišné od drtivé většiny současných zbraňových systémů je, že CHAMP nepoužívá žádné výbušniny a omezuje škody vůči cíli na mikrovlnnou energii, která vyvolá okamžité výpadky elektronických zařízení, avšak minimalizuje další vedlejší škody.

Keith Coleman, který je manažerem programu CHAMP v rámci divize Phantom Works společnosti Boeing, uvedl, že videokamera zaznamenala „obrázky řadu běžících stolních počítačů a náhlý výpadek všech, následovaný rychlým zčernáním samotné kamery,“ uvedl web VR-Zone.

„Zasáhneme jakýkoliv cíl, který budeme chtít, dostihneme každý. Dnes jsme z vědecké fikce udělali vědeckou skutečnost,“ prohlásil Coleman.

Během testu střela CHAMP proletěla předprogramovaný letový plán a vyslala dávku velmi silné energie, která účinně vyřadila datové a elektronické subsystémy, proti nimž udeřila. Jak uvádí Boeing, CHAMP umožňuje během jediné mise udeřit proti řadě vybraných cílů.

„Tato technologie představuje novou éru v moderním válčení,“ uvedl Coleman. „V blízké budoucnosti tato technologie může učinit elektronické a datové systémy nepřítele bezcennými ještě předtím, než se objeví první vojáci nebo letouny.“

Komentář webu Aruc 7 (Arutz Sheva) z letošního srpna zmínil možné použití bomby EMP Izraelem proti Íránu. Zpráva vyvolala řetězovou reakci a údajně ovlivnila zdroje ve zpravodajských službách USA, které od té doby byly v různých publikacích citovány s pochybnostmi, zda článek neodráží uvažování izraelské vlády.

Britské The Times následně informovaly, EMP bomba by mohla Írán ochromit vyřazením jeho elektroniky a poslat Islámskou republiku „zpět do doby kamenné.“

EMP vyvolává nesmrtící gama energii, které reaguje s magnetickým polem a vytváří silný elektromagnetickou rázovou vlnu, která může zničit elektronická zařízení, včetně těch užívaných Íránem v jeho jaderných zařízeních.

Elektromagnetická rázová vlna by také mohla vyřadit íránskou energetickou síť a komunikační systémy pro dopravu a finanční služby, což by vedlo k hospodářskému zhroucení.

Boeing Non-kinetic Missile Records 1st Operational Test Flight  – tisková zpráva Boeing (anglicky)

Lights out, Boeing creates the first working EMP bomb – článek na webu VR News (anglicky)

Boeing’s flying blackout – článek na webu Foreign Policy (anglicky)

Boeing Now Has A Missile That Destroys Only Electronics And Leaves All Else Intact – článek webu Bussiness Insider (anglicky)

Israel’s EMP Attack Can Send Iran Back to the Stone Age – komentář na webu Arutz Sheva (anglicky)

8 reakcí na Zbraň na ochromení Íránu: USA otestovaly EMP střelu

 • Refael napsal:

  V nedávné minulostí byli US AIR FORCE používány v bosenské kampaně tzv.grafitové pumy na podobném principu jako v tomto článku zmiňované střely a prý se dost osvědčili.
  Tato zmiňována je podle tvaru střela s plochou dráhou letu, ale není zbraní „posledního soudu“, určitě prvního ,dokonce před prvotními údery na PVO.
  Je jen otázkou, na jak dlouho elektrom.impulsy vyslány z této střely budou bezprostředně účinkovat na elektrické sítě.

  • Scooolie napsal:

   Nejsem odborník, ale mám za to, že CHAMP při dostatečně silném výkonu ty napadené elektronické systémy zničí. Pak už je otázka, zda zničí „jen“ vyměnitelné součástky, anebo se jí podaří zničit i data. Představa, jak by fungovala moderní ekonomika, pokud by se silným elektromagnetickým úderem podařilo třeba smazat data bank…

  • dada napsal:

   Řek bych že nový směr vývoje obrany a samozřejmně i útočné zbraně ……Data nemaže elektronika nefunguje v daný moment + dozvuky , cá

   Nový směr vývoje obrany + utočné…data nemaže a působení v daném okamžiku + dozvuky cá 5-10hodin // i déle// podle typu zařízení . Účínek na polovodiče ,klasika tak moc ohrožená neni ….

 • cogavec napsal:

  Grafitová bomba např.BLU-114/B je odlišná zbraň,která při výbuchu rozptýlí grafitová vlákna,která pak zkratují elektrická vedení.Tady se jedná o elektromagnetickou pulsní zbraň,byla už dříve uspěšně vyzkoušena z letadel na vybrané cíle.Test,o kterém pojednává článek,se liší od předchozích testů tím,že byl použít bezpilotní prostředek,např. střela z plochou dráhou letu.Před nedávnem test zveřejnila česká média,bylo zasaženo několik vybraných cílů.Elekromagnetické impulsy trvají v řádech stovek pikosekund.Jeden EMP vyřadí,zničí elektroniku např. v jedné budově.Bezpilotní prostředek může proletět třeba nad deseti cíly,a postupně je zasahovat. EMP lze taky docílit, pokud třeba nad městem necháme vybuchnout jadernou zbraň,která může být o dost slabší než hirošimská bomba,jako štěpný materiál může být použit jeden z izotopů americia,či california,které mají o dost nižší kritickou hmotnost,než plutonium nebo uran.

 • Oblovka napsal:

  Nyní je preventivní úder na Írán o mnoho bezpečnější, zvláště vzhledem k možné pravdivosti zprávy o tom, že Írán koupil ze zemí bývalého Sovětského svazu čtyři rakety s jadernými hlavicemi. (Jestli je zachycená zpráva pravdivá, nevím. Blíže jsem se již rozepisoval.) Zde bych chtěl ovšem také připomenout starou vojenskou poučku z dob Říma: „To území nebylo dobyto, kam nevstoupila noha vojáka.“ Platila, platí a bude platit. K nedávnému vyjádření ministra obrany Ehuda Baraka o tom, co by dělal, kdyby byl Íránec – pan Ehud Barak je jistě čestný, upřímný muž, kterého je jistě štěstí mít za přítele, ale dopustil se při svém vcítění se do role druhého, podle mne, časté chyby, kterou se pokusím objasnit na známém přísloví: „Podle sebe soudím tebe.“ Tentokrát bych ji nepoužil ve známém smyslu, že podle svých špatných vlastností očekávám neprávem špatné chování toho druhého, ale v mnohem záludnější variantě, kdy moje čestná a charakterní povaha a uvažování neočekávají záludnost, zlo a úskok toho druhého, který má vlastnosti diametrálně odlišné od těch mých. Pozor – svět, lidé a muslimové (zde Írán) je horší a horší jsou i jeho pohnutky vedoucí k výrobě vlastních atomových zbraní. Je nutné počítat s tím horším a nebrat na lehkou váhu výhrůžky o vymazání Izraele z mapy světa. Nemusí to být jen rétorika a nebude! V případě prvního úderu Izrael část západní veřejnosti odsoudí (no, já bych z toho nespal.:)), ale jestliže se bude pokorně čekat na popravu jadernými zbraněmi…raději ani nemyslet.

 • dada napsal:

  Kdokoliv začne těmito zbraněma útočit musí počítat s odvetou akdo si myslí že postižený sklapne ten se mýlí ..a omyl může být tragický a také poslední …

 • Oblovka napsal:

  „Rozumný“ člověk, soudě podle sebe sama, zamítne možnost jaderného útoku Íránu na Izrael, protože počítá, nehledě na jiné zábrany, s odvetou vedenou z jaderných ponorek Izraele a zvažuje také možnost podobné odplaty ze strany Spojených států. V tomto případě jde ovšem o výhrůžky psychopata (náboženských fanatiků), které je nutno vždy brát vážně. (Vy ani já si také nevezmeme dvoje spodky na cestu do ráje, neopásáme se výbušninou a nejdeme vyhodit hrdinně do vzduchu restauraci nebo autobus školních dětí.) Než vystavovat celý stát (Izrael) riziku masivního jaderného úderu, osobně bych volil přesný chirurgický řez vedený pomocí podobných supermoderních zbraní s následným vysazením paradesantních jednotek k „dočištění“ území. Je nutné stoprocentní zničení jaderných zbraní (má-li je už nyní Írán) a dalších zbraní hromadného ničení (zbraní chemických atd.) a zabránění možnosti jejich opětovné výroby. Je potřebná detailní znalost rozmístění těchto zbraní a dalších cílových objektů. Pomoc USA zde bude Izraelem vítána a je téměř nezbytná. (Předhodit Izrael napospas v zájmu zachování míru, není řešení. To už se v dějinách stalo a mír stejně zachráněn nebyl. Jak předvídat z pozice „rozumného“západního člověka, toužícího celou duší po míru ve své době činy pana Hitlera? Dnes je situace obdobná a islámský fundamentalismus by v této variantě dostal doslova zelenou a u Izraele by se nezastavil.) Myslím, že i špionážní služby se už nyní činí, jak mohou. Ztráty na životech by zde samozřejmě byly, ale nesrovnatelně menší než v jaderném konfliktu, kdy si budou obě strany zasazovat drtivé jaderné údery. Rozhodnutí je velmi těžké, jak tomu vždy v podobných situacích bývá. Zvažují se pro a proti a zvažují se i poznatky a informace, které z nás diskutujících sotva někdo má. Mohu si jen přát, aby bylo zvoleno to nejlepší řešení.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv