… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hagaj Ben-Šamaj

Hagaj Ben-Šamaj

Národní knihovna IzraeleSbírka 1000 let starých dokumentů, sepsaných židovskou komunitou v Afghánistánu a představených včera v Jeruzalémě, poskytuje bezprecedentní pohled na život Židů ve střední Asii ve středověku.

„Poprvé máme velkou sbírku dokumentů o kultuře Židů, kteří tam žili“ počátkem 11. století o.l., sdělil agentuře AFP akademický ředitel Národní knihovny Izraele profesor Hagaj Ben-Šamaj (Haggai Ben-Shammai).

Afghánská geniza – dopis v judeo-perštině týkající se finančních a rodinných záležitostí

Afghánská geniza – dopis v judeo-perštině týkající se finančních a rodinných záležitostí


Sbírka byla náhodou místními vesničany nalezena před přibližně 2 roky v jeskyni obydlené liškami na severu Afghánistánu, nedaleko hranic s Íránem a Uzbekistánem. Suché klima jeskyně udrželo papíry ve výborném stavu.

Afghánská geniza (גניזה) – hebrejské označení rituálního uložení židovských náboženských listin, které obsahují jméno B-ží a nemohou být vyhozeny, ale musejí být pohřbeny – obsahuje stovky listin, které jsou nyní v držení sběratelů a obchodníků po celém světě.

Národní knihovna včera médiím ukázala 29 předmětů, které ze sbírky získala od jeruzalémského obchodníka.

Ben-Šamaj uvedl, že sbírka je bohatá na dokumenty psané v hebrejštině, judeo-arabštině (židovské arabštině), judeo-perštině (židovské perštině) a muslimské arabštině.

Kromě toho, že se jedná o vůbec první dokumentaci náboženského, kulturního a obchodního života židovské komunity na centrálním místě obchodní cesty mezi Čínou a Západem, obsahuje sbírka také dosud neznámý komentář knihy Izajáš, který sepsal v 10. století komentátor rabi Sa’adia Gaon (892 až 942 o.l.).

„Dosud jsme neměli žádné dokumenty, dokládající přítomnost Židů“ v této části perského kulturního světa, uvedl Ben-Šamaj.

Afghánská geniza – dopis v judeo-perštině týkající se finančních a rodinných záležitostí

Afghánská geniza – dopis v judeo-perštině týkající se finančních a rodinných záležitostí

Objev „Afghánské genízy“ se dá srovnat s objevem Káhirské genízy Solomonem Schechterem roku 1896 nebo s objevem Kumránských svitků roku 1947. Bohužel osud velké části Afghánské genízy je zatím velmi podobný počátečnímu osudu Kumránských svitků, neboť vzácné rukopisy jsou po většině v rukou obchodníků se starožitnostmi ve Švýcarech, Anglii a na dalších místech světa. Zatím není znám přesný počet rukopisů, které Afgánská geníza obsahovala, ale předpokládá se, že jich je několik set, což ji, co do počtu dokumentů, činí mnohem skromnější než je Káhirská geníza. Problémem dokumentů Afgánské genízy je i v mnoha případech jejich špatný fyzický stav, tudíž jejich obtížná čitelnost.

Kromě rukopisů byly v jeskyni nalezeny zlaté prsteny se jmény jejich židovských majitelů.

Vědci z národní izraelské knihovny doufají, že dokumenty z Afghánské genízy osvětlí dějiny židovských obcí Baghdádu, Aleppa, Persie a také život karaitských židovských obcí.

Národní knihovna Izraele připravuje zpřístupnění dokumentů online prostřednictvím internetu z celého světa.

Afghánská geniza – dokument o účetníctví Žida Abú Išaka (Abu Ishaq) z let 1020 až 1021 o.l.

Afghánská geniza – dokument o účetníctví Žida Abú Išaka (Abu Ishaq) z let 1020 až 1021 o.l. (kliknutím se obrázek zvětší)

Afghánská geniza – komentář v judeo-arabštině rava Sa'adii Gaona k Izajášovi 34

Afghánská geniza – komentář v judeo-arabštině rava Sa’adii Gaona k Izajášovi 34 (kliknutím se obrázek zvětší)

Afghánská geniza – právní dokument v judeo-perštině z února 1005 o.l.

Afghánská geniza – právní dokument v judeo-perštině z února 1005 o.l. (kliknutím se obrázek zvětší)

 גניזת אפגניסטן – tisková zpráva Národní knihovny Izraele (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv