… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hizballáh

Hizballáh

Okolo 5 tisíc bojovníků šíitského teroristického Hizballáhu (Alláhovy strany) přešlo v prosinci z Libanonu do Sýrie a zapojilo se do bojů po boku sil prezidenta Bašára Assada. Informaci přinesly předevčírem saúdské noviny Al-Watan (الوطن).

Do Sýrie Hizballáh údajně vstoupil skrze hraniční město Madaja (Madaya) severozápadně od Damašku.

Podle saúdských novin už čtyři podpůrné prapory, z nichž každý má nejméně 1.300 příslušníků, zabily nejméně 300 lidí při zuřivých bojích u syrského hlavního města.

„حزب الله“ دعم „الأسد“ بـ 5 آلاف مقاتل الشهر الماضي – článek na webu Al-Watan (arabsky)

Hizballáh, jehož snahu o mocenskou hegemonii v Libanonu a boje proti Izraeli režim syrského prezidenta Assada spolu s Íránem léta podporuje, nyní svému syrskému patronovi oplácí věrností a pomáhá mu v boji proti povstalcům.

Sýrie je dnes bojištěm, kde na jedné straně stojí šíitsko-sekulární spojenectví Assada, Íránu a Hizballáhu a na straně druhé povstalci, v jejichž řadách převládají nad sekulárními stoupenci demokracie sunitští džihádisté, mohutně finančně a zbrojně podporovaní bohatými sunitskými monarchiemi Perského zálivu – Katarem, Saúdskou Arábií, Ománem a dalšími. I proto je nutné brát zprávy saúdského tisku o Sýrii s jistou rezervou.

pohřeb teroristy Hizballáhu Abú Abbáse, říjen 2012

pohřeb teroristy Hizballáhu Abú Abbáse, říjen 2012

Aktivní zapojení Hizballáhu do syrské občanské války je nicméně prokázáno z řady zdrojů. Celý loňský a část předloňského roku informují protihizballáhovská libanonská média a blogeři o tajných nebo neveřejných pohřbech zabitých teroristů Hizballáhu. Sám Hizballáh občas potvrzuje smrt některým svých velitelů, kteří „padli při plnění povinnosti džihádu“, aniž by uváděl podrobnosti, kde byli zabiti.

Například v říjnu se konal pohřeb velitele Hizballáhu Alího Husajna Nasífa (Ali Hussein Nassif, zvaný Abú Abbás), který byl spolu s dalšími teroristy zabit povstalci 30. října 2012 u Homsu.

Struggle Between Forces Within Lebanon Is Reflected In Their Involvement In Syria  – další podrobnosti o zapojení Hizballáhu a íránských Revolučních gard do občanské války v Sýrii na webu Right Side News (anglicky)

2 reakce na Al-Watan: Hizballáh poslal do Sýrie 5 tisíc bojovníků

  • Refael napsal:

    Pokud se teroriste vrazdi navzajem, je jim potreba pomoci. Nemaji cas potom vrazdit nas a cim mene jich bude, tim lepe pro nas.
    Neco jako za iracko-iranske valky v letech 1980-1988.

  • Talmid napsal:

    jenomže taky vraždí sekuláry a vyhánějí je. je jedno kolik jich zemře (teroristů) když v důsledku bude region o dalších 100 let za opicema 🙁

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv