… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt: Ústava ohlašuje úsvit islámského kalifátu 4.00/5 (80.00%) 1 ohodnocení

Kyrillos William

Kyrillos William

Nová egyptská ústava „připravuje půdu pro islámský kalifát“, tvrdí to současný vůdce koptských katolíků, který je jedním ze tří biskupů, kteří tento dokument odsoudili jako zásadní útok na lidská práva.

Biskupové vyjádřili svou hlubokou nespokojenost s ústavou, která vstoupila v platnost 26. prosince, a řekli, že nový dokument zaručuje pouze práva extremistických muslimů a že obzvláště ohrožené jsou ženy, mladí lidé a náboženské menšiny.

Biskup Kyrillos William, správce alexandrijského koptského katolického patriarchátu, řekl: „Čekali jsme na ústavu, která bude platit pro celý Egypt, ale místo toho máme dokument, který platí pouze pro jednu skupinu národa.“

„Vidíme, že náboženské zaměření této ústavy připravuje půdu pro islámský kalifát.“

Biskup William byl jedním ze tří koptských katolických biskupů, vedle Joannese Zakarii z Luxoru a Antonia Azize Miny z Gízy, který řekl katolické charitativní organizaci Pomoc církvi v nouzi (ACN), že ústava ohrožuje občanské svobody.

„Všude v ústavě jsou doložky, které říkají, že vše má být v souladu s islámským právem,“ uvedl biskup William.

„Prezident (Muhammad Mursí) slíbil vybudovat občanský, moderní a demokratický stát, ale my si rozhodně nemyslíme, že by s tím tato ústava byla v souladu.“

Biskupové se obávají, že ústava bude nutit nemuslimské ženy nosit islámské šátky a uzákoní sňatky s nezletilými dívkami.

Biskupové řekli, že zjevně v souladu s právem šaría ústava umožňuje ženám, které jsou „pohlavně dospělé“, vdát se, což nápadně naznačuje akceptaci sňatků s nezletilými.

„Islamisté chtějí prosadit právo šaría, především pokud jde o ženy. To je velmi špatné pro ženy a velmi špatné pro nemuslimy ve společnosti,“ řekl biskup Zakaria.

Biskup Aziz uvedl, že ústava „nepřinesla dobrou zprávu“ a „nebere v úvahu lidská práva pro všechny“. Řekl rovněž, že ústava implicitně schvaluje práci dětí, pouze varuje před nucením mládeže vykonávat práci, která je pro ně příliš náročná.

Biskup William ocitoval článek 219 a řekl: „Ústava nejen že nastiňuje principy šaríi, ale podrobně popisuje všechny hodnoty a názory obsažené v právu šaría. Bude to strašné: vše se bude vykládat podle práva šaría.“

Biskupové řekli, že toto důsledné trvání na právu šaría podkopalo důvěryhodnost článku 3 v ústavě, který zaručuje práva křesťanů a židů stejně jako muslimů.

Biskup Zakaria popsal ústavu jako dílo fundamentalistických muslimů a řekl: „V době (bývalého) prezidenta Mubaraka bylo obtížné získat povolení k opravě kostela, teď to bude ještě těžší.“

„Ale ještě mnohem horší to bude pro šíitské muslimy, baháisty, buddhisty a další, které ústava vůbec neuznává.“

Biskupové William a Aziz obvinili vládu z vážného zneužití moci při referendu o ústavě minulý měsíc a uvedli, že při volební účasti pouze 33 procent prezident neměl právo uvést novou ústavu v platnost.

Biskup William hovořil o zprávách, že hlasovací lístky odmítající ústavu byly nalezeny na toaletách a že aktivisté prosazující ústavu podpláceli voliče olejem, rýží a dalším zbožím.

Referendum následovalo po dlouhých sporech o návrhu ústavy. Koptská pravoslavná církev se v dubnu 2012 stáhla z jednání o ústavě na protest proti navrženému údajně islamistickému obsahu. Zástupci koptské katolické církve a protestantských denominací poté jednání opustili také. Světské strany se později rovněž stáhly.

Biskupové řekli, že letošní parlamentní volby budou hlasováním o důvěře nové ústavě a vládní manipulaci s ní.

Biskup William uvedl: „Lidé by měli bojovat za svá práva. Církev nemůže mluvit jejich jménem, ​​ale můžeme lidi upozorňovat na problémy prostřednictvím našich výborů Spravedlnost a pokoj.“

Přetištěno s laskavým souhlasem webu Res Claritatis.

Původně publikováno pod názvem Egypt – Ústava ohlašuje úsvit islámského kalifátu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv