… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ZOUABI 1 Ve středu, 19. prosince rozhodla Ústřední volebníZOUABI 2 komise Knesetu, že poslankyně za arabskou stranu Balad (Národní demokratická rada) Hanín Zuabí nebude vzhledem ke své protiizraelské činnosti moci kandidovat ve volbách, které proběhnou 22. ledna 2013. (Připomeňme, že poslankyně této nacionalistické arabské strany se zúčastnila v květnu 2012 provokační plavby šesti tureckých lodí s propalestinskými aktivisty, které pod rouškou nákladu humanitární pomoci obyvatelům Gazy  měly za úkol prolomit izraelskou námořní blokádu Pásma Gazy ovládaného teroristickou organizací Hamás. Hanín Zuabí byla 31. května  2010 na palubě hlavní lodi Mavi Marmara spolu s dalšími akivisty IHH  (čti teroristy) a účinně jim pomáhala proti izraelským vojákům, kteří loď zadrželi.

 Ještě před naloděním na hlavní loď flotily Mavi Marmara, byli izraelští vojáci aktivisty napadáni vodními děly, omračujícími granáty a řetězy. Po nalodění na Mavi Marmaru vojáky napadli připravení aktivisté s železnými trubkami, noži a střelnými zbraněmi a na vojáky zaútočili. Při následné konfrontaci bylo izraelskými vojáky zabito 9 a dalších 60 aktivistů zraněno.

Kromě toho se letos po teroristickém útoku proti izraelským turistům v bulharském Burgasu vyjádřila, že Izrael není oběť ani když jsou zabiti civilisté“.

Proti verdiktu Ústřední volební komise Knesetu byla možnost se odvolat k Nejvyššímu soudu, což právní zástupce Hanín Zuabí Hassan Džabarín učinil. Nejvyšší soud se měl k zákazu kandidatury poslankyně Hanín Zuabí vyjádřit nejpozději 23 dní před volbami, což se také v neděli 30. prosince stalo.

Předseda Nejvyššího soudu Ašer Gronis, spolu s osmi svými kolegy Miriam Naor, Ednou Arbel, Salimem Džubránem, Ester Chajut, Hananem Melcerem, Joramem Danzigerem, Nealem Hendlem a Uzi Vogelmanem jednohlasně rozhodli, že poslankyně Hanin Zuabí může v lednových volbách kandidovat za stranu Balad do Knesetu. Tímto svým rozhodnutím zrušili verdikt Ústřední volební komise. Důvody, které soudce Nejvyššího soudu vedly k takovému rozhodnutí, budou zveřejněny později.

Nutno připomenout, že právní poradce izraelské vlády (יועץ משפטי לממשלה) Jehuda Weinstein se již před rozsudkem Nejvyššího soudu ve prospěch Zuabí vyjádřil ve smyslu, že některé činy a výroky poslankyně Zuabí popuzují a hraničí se skutkovou podstatou trestného činu, avšak zatím nebyla překročena hranice, která by opravňovala právní postih.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo velmi ostrou kritiku  u národních stran Likud a Jisrael bejtenu, které mají po volbách v úmyslu předložit opravu k Základnímu zákonu Knesetu, v němž bude zakotveno, že občanu, který vyjádří jakoukoli podporu terorismu, bude odepřeno právo kandidovat ve volbách do Knesetu. Poslanci výše zmíněných stran se vyjádřili, že podle výkladu stávajícího zákona Nejvyšším soudem, je zcela jasné, že tento zákon se musí změnit.

3 reakce na Hanin Zuabí – poslankyně nebo sympatizantka s teroristy ?

 • cogavec napsal:

  Hanin Zuabí sympatizuje s teroristy,proto ji také volí.Korán je příručka pro teroristy,nabádá je,aby vyvolávali hrůzu v nevěřících,doporučeno jako jedna z vhodných strategií vedení války:Súra 8 Kořist,12:A hle,Pán tvůj vnuknul andělům:“Jsem s vámi,podpořte tedy ty,kdož uvěřili!Já vrhnu do srdcí těch kdož nevěří,hrůzu a vy bijte je po šíjích a bijte je po všech prstech ❗

 • traava napsal:

  nechápu proč někdo kdo zastává zájmy vlastních lidí musí být hned terorista … upřímně neexistuje jediný Izraelský arab, který by židy nechtěl poslat tam odkud přišli
  , nevyjímaje Drůzy a Beduíny … loajalita se do toho plést nelze, k turkům byli loajální také

  prostě proč prostě neříct – J E T O N E P Ř Í T E L a tečka, hrát si na nějaké politické hrátky je jen krátkodobá vize vedoucí nikam …. tak jako EU 😀

  někdy prostě demokracie dost pokulhává

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv