… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

penízeIzrael dnes oznámil, že uvolňuje 400 milionů šekelů (100 milionů dolarů, 2 miliardy českých korun) z daní a cel, které vybírá za Palestinskou správu a které byly zmrazené od loňského roku poté, co „Palestina“ jednostranně požádala o uznání své státnosti Valné shromáždění OSN.

„Rozhodnutí přijal premiér Benjamin Netanjahu kvůli velmi složité finanční situaci Palestinské správy,“ sdělil agentuře AFP představitel úřadu předsedy vlády. „Tento převod je dočasný a týká se jen peněz za jeden měsíc. Premiér se nezavázal v převodech pokračovat,“ dodal zdroj pod podmínkou anonymity.

Izrael by měl palestinskoarabské entitě podle dohody převádět každý měsíc okolo 100 milionů dolarů z cel a daní, které jsou vybírány ze zboží pro její trh a procházejí skrze izraelské přístavy. Peníze představují výraznou část příjmů Palestinské správy.

Izrael začal peníze zadržovat poté, co předseda autonomie Abbás v listopadu 2012 dosáhl jednostranného uznání státnosti „Palestiny“ v OSN, čímž hrubě porušil dohodu s Izraelem o tom, že arabský stát v Zemi Izrael vznikne jedině dohodu. Peníze jsou Izraelem používány k úhradě obrovských dluhů Palestinské správy vůči Izraelské elektrické společnosti.

Zabavování peněz na úhradu dluhů mělo podle předpokladu trvat až do března, ale po zoufalém naříkání „Palestiny“ ohledně jejích ekonomických potíží a po naléhavých výzvách Tonyho Blaira, zvláštního vyslance blízkovýchodního Kvartetu (USA, Rusko, EU, OSN), se zdá, že Netanjahu ustoupil.

Izrael už Palestinské správě dočasně zmrazil převody peněz v roce 2011, kdy jednostranně získala členství v UNESCO.

Ekonomika Palestinské správy je dlouhodobě neschopná samostatného fungování a závislá na zahraniční pomoci. Ta ale vázne. Oproti 1,8 miliardě dolarů získala autonomie loni jen okolo 600 milionů, přičemž vázne i závazně naslibovaná pomoc bohatých arabských zemí. Palestinská správa tvrdí, že některé arabské země ustoupily nátlaku USA, které samy zmrazily v reakci na palestinské kroky v OSN pomoc ve výši 200 milionů dolarů.

4 reakce na Izrael převede Palestinské správě 400 milionů šekelů

  • gugi napsal:

    …. a dalších pár dopřesdržky a kopanců do zadku bych jim ještě slíbil … 😆 Nešlo by to udělat jako v pohádce: penízky by se proměnily v kamínky a v listí? 😉

  • boh napsal:

    Nofar a Gugi, to by nebylo politicky korektní. Politicky korektní je přece živení nemakačenků a devótnost vůči těm, kteří námi pohrdají a kteří upírají jiným skupinám právo na existenci. Docela by mne zajímalo, kolik peněz dostává celkem tzv. Palestinská autonomie z celého světa a kolik to činí ročně „na hlavu.“ Možná bychom se divili.
    To víte, výroba raket a školení v terorismu od předškolního věku taky něco stojí 🙁

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv