… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelský průzkumný letoun - motýl

izraelský průzkumný letoun – motýl

Izraelské letecké závody (Israel Aerospace Industries, IAI, התעשייה האווירית לישראל) vyvíjejí miniaturní bezpilotní letoun ve tvaru motýla, který je velmi tichý a „pokud se vynoří pár metrů nad Vaší hlavou, někdy splyne s pozadím a zdá se, že zmizel.“ A to je přesně to, čeho chtějí docílit, neboť „motýlí letoun“ schopný přenášet zvukový a obrazový záznam bude používán k výzvědné činnosti například v budovách. Informaci přináší web FightGlobal.

Inženýři IAI se před šesti roky rozhodli studovat pohyb motýlích křídel, aby mohli vytvořit robota vhodného pro vojenské mise. Zajímavostí je, že jeden z těchto inženýrů je také předsedou izraelské lepidopteristické společnosti (Izraelská společnost milovníků motýlů, אגודת חובבי הפרפרים בישראל).

Projekt je zatím ve vývojové fázi. „Podařilo se nám napodobit pohyb křídel vážky. Nyní chceme zcela napodobit pohyb motýlích křídel, ale ještě to neumíme,“ uvedla Isabelle Okashi z laboratoře vojenské robotiky IAI.

Cílem je vyrobit umělého motýla, kterého by voják pěchoty mohl mít v kapse a řídit jej pomocí zařízení podobného smartphonu. Aktuální dva prototypy, které si mohl novinář FightGlobal prohlédnout, jsou ale větší.

izraelský průzkumný letoun - motýl

izraelský průzkumný letoun – motýl

Malý motýl váží 8 gramů a velký 13 gramů. Oba jsou napájeni lithium-polymerovou baterií o hmotnosti 2 gramy, která je ve vzduchu udrží 20 minut. Kamera o váze pouhých 0,1 gramu umožňuje šifrovaný přenos videa. Ovládací mechanismus váží 3 gramy. Křídla motýlů jsou u prototypů vyrobena z průhledných uhlíkových vláken ručně.

Inženýři nyní pracují na tom, jak dva páry křídel, které používají současné prototypy, nahradit párem jediným.

V budoucnu by motýli mohli čerpat energii tím, že přistanou na drátech vysokého napětí a nabijí si z nich akumulátory, uvedl letecký inženýr Guy Marom, který na projektu pracuje.

Výzvědný motýl by měl pomáhat vojákům získávat zpravodajské informace v reálném čase zejména při bojích ve městech, v situacích, kdy jsou nyní ve slepé uličce, například při průzkumu budovy obsazené teroristy.

IN FOCUS: IAI pursues fly-on-the-wall UAV technology – celý článek na webu FightGlobal (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv