… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

img395029Podle egyptských zdrojů je v egypské vyšetřovací vazbě zadržován izraelský občan, čtyřiadvacetiletý Andrej Pšeničnikov (Andrei Pshenichnikov, Андрей Пшеничников, אנדריי פשניצ’ניקוב). Egyptští vyšetřovatelé jej podezírají ze špionáže.

V egypském letovisku Taba  byl v pondělí zadržen muž, který je podezřelý ze špionáže. Byla na něj uvalena vazba o délce čtyř dnů a posléze prodloužena na 15 dnů, během nichž bude vyšetřován. Podle egyptských informací, které získala agentura AFP přešel ilegálně hranici mezi Egyptem a Izraelem v blízkosti letoviska Taba.

Podle izraelských zdrojů se jedná o Andreje Pšeničnikova a podle všeho byl v Egyptě zatčen již 29.12. Egyptské oficiální zdroje informovali, že byl zatčen, když fotografoval vojenské objekty a vyptával se řidičů na situaci na Sinajském poloostrově. Jiné zdroje informují, že Pšeničnikov přešel do Egypta, aby se mohl dostat do Gazy a odtud bojovat s Hamasem proti izraelským vojákům.

Podle izraelských médií byl Pšeničnikov znám jako levicový mírový aktivista, který měl velmi těsné kontakty s arabskými kruhy v Gaze a v Egyptě. Podle izraelských zdrojů žádal o vízum do Egypta a toto mu bylo také uděleno, ale když chtěl přejít do Egypta přes hraniční přechod v Tabě jižně od Eilatu, nebyl egyptskými pohraničníky do země vpuštěn.

Pšeničnikovova matka uvedla, že její syn byl mírový aktivista, který měl hodně kontaktů v Palestinské autonomii a pracoval na  mnoha projektech s cílem upevnit koeexistenci. Jiné zdroje informují, že se jedná o radikálního levičáka, který se hlásí k anarchistické skupině a snažil se dostat do Gazy, aby mohl po boku Hamasu bojovat proti Izraeli. Deník Maariv informoval, že Pšeničnikov si podal žádost o zbavení  izraelského občanství a při jednání u soudu v této souvislosti prohlásil, že neuznává stát Izrael a sionistický establishment. (Do Izraele se přistěhoval spolu s rodiči jako třináctiletý z Tádžikistánu.)  Žil nějakou dobu na území Palestinské samosprávy a živil se jako stavební dělník a číšník či průvodce. Palestinská samospráva (Palestina) mu status občana dosud neudělila. Podle jejich informací byl přistižen při rozhovorech vedených v hebrejštině a také se nezbavil svého vojenského průkazu. V IDF sloužil jako počítačový odborník a základní službu si prodloužil o rok a půl, kdy pracoval jako voják z povolání.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Interrogating Arrested Israeli

4 reakce na Izraelský občan byl zadržen v Egyptě, je podezřelý ze špionáže

  • Josef napsal:

    V Novosibirsku žijí děti v kanálech, umrzlé lidi bez domova házejí na smetiště a pálí a tenhle trouba, kterého Izrael repatrioval neví co roupama, já bych ho poslal do Ruska.

  • traava napsal:

    Koukám tady jedou velký karty :). On možná taky ten „trouba“ posloužil jako zastírací manévr pro něco o čem dosud Egypťani ani netuší. Třeba hloubkový průzkum na Sinaji nebo přepad nějakého „teroristického“ cvičného tábora. … Kdo si počká ten se dočká — tak jako s útokem izr. stíhaček v Sůdánu nebo letecku útok na konvoj s radioaktivním materiálem v Sýrii. Počkejme si dva tři měsíce a uvidíme. Zatím to asi vědí jen Losy /Moos.ad/žijící celý den v podzemních bunkrech, a ty nám to řeknou až se to bude hodit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv