… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

papež Pius XII.Vatikán. V sídle památníku obětí šoa, jeruzalémském Jad Vašem se před několika dny začala prodávat kniha “Pius XII. a holocaust. Aktuální stav bádání” (Pius XII. and the Holocaust. Current state of research). Téměř třísetstránkový svazek připravili k vydání David Bankier, Dan Michman a Iael Nidam Orvieto. Je věrným přepisem odborné diskuse, která proběhla na stejnojmenném vědeckém sympoziu, organizovaném muzeem Jad Vašem v březnu 2009.

Tehdejší konference se konala za zavřenými dveřmi paralelně s návštěvou Benedikta XVI. ve Svaté zemi. Výsledkem debaty, založené na konfrontaci dobových dokumentů i nejnovějších výzkumů, byla změna znevažujícího nápisu, který v památníku doprovázel fotografii Pia XII. Svatý stolec opakovaně protestoval proti označení papeže Pacelliho za mlčícího spoluviníka vyhlazování židů.

Nyní se čtenářům dostávají do rukou akta zmíněného sympozia, které opětovně potvrzují humanitární aktivity katolické církve, konané na přímý popud Pia XII. Pouze v Římě existují dokumentované zprávy o tom, že ze 750 řeholních domů jich nejméně 290 skrývalo židy před deportací. Toto číslo nemusí být konečné, neboť okolnosti vyžadovaly maximální opatrnost, vyplývá ze svazku. Mnozí ze svědků ústně potvrdili, že se kvůli možným rizikům o této pomoci nečinily písemné záznamy. Tyto iniciativy měly vzhledem ke svému rozsahu zaručenou podporu Pia XII., doloženou rovněž článkem v Osservatore Romano z 25.-26. října 1943, několik dní po razii v římském ghettu. Tím však proces mezinárodního vědeckého přehodnocování úlohy Pia XII. nekončí. Další konference o dosud nezodpovězených otázkách se konala opět za zavřenými dveřmi na pařížské Sorboně v listopadu minulého roku.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem V muzeu Jad Vašem je k dispozici kniha Pius XII. a holocaust.

3 reakce na V Jad VaŠem se prodává kniha “Pius XII. a holocaust. Aktuální stav bádání”

  • cogavec napsal:

    Tisk 1 938-1 945 byl pod kontrolou nepřítele,takže se nelze divit,že byl plně antisemitský,anebo spíš antižidovský(proti národu),jelikož i Arabové jsou Semité,a mnozí z nich ochotně spolupracovali s Hitlerem.

  • traava napsal:

    na přesce Wehrmachtu bylo : Got mit uns ….. jaký jiný než ten Piův. Úplná pravda se zcela nikdy nezjistí, důležitější je, že někteří katoličtí kněží se zachovali statečně a jiné nopak kolaborovali .. a to v celé Evropě.

    Daleko průkaznější je inkvizice ve Španělsku a pogromy křižáků v době křížových výprav …. v této souvislosti nevidím proč by měla o několik století později hlava církve zastávat zásadně odlišný názor.

    Prostě pro Katolíky jsou Židé i Protestanté K O N K U R E N C E, tak jako Židé pro Araby

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv