… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

"svatba" Merecu v Tel Avivu

„svatba“ Merecu v Tel Avivu

Izraelská krajně levicová strana Merec (Meretz, česky Energie) minulý týden přitvrdila ve své předvolební kampani, když uspořádala „svatební obřad“ pro tři páry, kdy poslanec Nican Horovic (Nitzan Horowitz) před budovou televivského rabinátu „oddal“ dvě ženy, dva muže a muže a ženu. Není to poprvé, kdy tato strana pořádá „svatby“, které jsou veřejným hanobením izraelského práva.

Izrael neuznává svatební obřady homosexuálních párů ani jiných párů, jejichž sňatek je zakázán v případě židů podle židovského práva (a v případě občanů jiného náboženského vyznání podle jejich předpisů jejich vyznání), ale uznává sňatky uzavřené v zahraničí, včetně sňatků osob téhož pohlaví.

Horovic naznačil, že obřad, který nebude státem uznán, je reakcí na prohlášení rabiho Eliho Ben-Dahana, který je na čtvrtém místě kandidátky Židovského domova (Bajit Jehudi) a měl v minulosti na starost rabínské soudy. Rabi Ben-Dahan označil sňatky osob téhož pohlaví za „recept na zničení židovského lidu.“

Horovic jej obvinil z „šíření nenávisti a zla.“

Merec plánuje další frontu své kampaně proti vlivu židovské tradice na život v Izraeli obnovením autobusové dopravy o šabatu. Strana často v minulosti jako formu politické vyjádření zajišťovala šabatovou autobusovou dopravu zdarma.

Minulý pátek strana chystala na protest proti tomu, že většina izraelských měst o šabatu neprovozuje veřejnou hromadnou dopravu, vyslat „šabatové autobusy Merecu“ do Jeruzaléma, Tel Avivu a oblasti Šaron (Sharon).

Merec tvrdí, že neposkytování dotovavané veřejné dopravy o šabatu je formou náboženského donucování. „Nikdo nenutí charedim, aby o šabatu cestovali, tak proč charedim omezují moji svobodu pohybu?“ uvedl Horovic.

Veřejná doprava je v Izraeli omezena o šabatu na základě desetiletí staré nábožensko-sekulární dohody o statusu quo, v níž vláda souhlasila zachovávat existující respekt k židovské tradici, ale nezavádět nové formy veřejného židovského praktikování. Veřejná autobusová doprava o šabatu by byla diskriminující vůči zbožným řidičům autobusů, kteří by hůře sháněli zaměstnání.

Dřívější iniciativy Merecu neuspěly, protože nezískaly významnější podporu.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Meretz Campaign: Sabbath Desecration, Gay Wedding.

10 reakcí na Kampaň Merecu: Svatby homosexuálů, veřejná doprava o šabatu

 • Talmid napsal:

  no nevim, „diskriminující pro zbožné řidiče“ to je vskutku na debatu, ale ty sňatky bych rozhodně povolil, když chtějí dva nebo dvě rodinu mezi sebou, tak co s tim má co dělat někdo třetí?

 • Nofar napsal:

  Ackoli hromadnou dopravu bych o sabatu sama nevyuzivala, byla bych pro jeji zavedeni, samozrejme s temi vyjimkami, ze by autobusy jezdily mimo ortodoxni ctvrti a pracovali by jen ti ridici, kteri by meli zajem. Jiste by se takovi nasli. Kazdy prece nemusi mit stejne nazory a mel by se brat ohled i na sekularni cast izraelske spolecnosti.

 • cogavec napsal:

  Nějaké „sňatky“ dvou nebo více osob stejného pohlaví,na počtu přece nezáleží,jejich povolení státem je k ničemu.Proč se vůbec dovolávají státu,mají tu snad vzniknout další zbytečné předpisy???V Německu se dovolávali svých „práv“ na nějaké demonstraci zoofilové,zítra to budou třeba pedofilové.Když už jsme u toho,proč svazek dvou osob stejného pohlaví,a proč ne dvou mužů,tří žen,jednoho kačera a dvou oslů,vždyť se přece mají rádi.

 • Talmid napsal:

  to je názor nerespektující medicínské hledisko, zjednodušenou definicí: gejové jsou vlastně ženy v mužském těle a naopak. Vše je popsáno v literatuře, byli již ve starověku a nejspíš i dříve. Je to jejich právo založit rodinu. ❗ S tim nemá zoofilie a podobně nic společného.

  Ten program se mi zkrátka líbí, i když tu stranu neznám(prý krajní levice 😡

 • Refael napsal:

  Co se mi u Merecu celkove nelibi? Nevim kde zacit: navsteva Zahavy Gal-On u M.Abbase, pote, co Fatah ve svem novem logu neuznava Izrael(jednoduse neni na jejich mape), Zahavou Gal-On sepsane pomlouvacne dopisy C.Ashton(stejneho razeni jako Merec) na nektere vrcholne pravic.predstavitele, rozdeleni Jeruzalema, podpora Merecu ruznych pochybnych „organizaci lidskych prav“ domacich i zahranicnich a jejich uzitecnych idiotu(pred cca mesicem o tom byt krasny porad na Channel 2), zruseni status-quo, v ekonomice pro rozhazovani penez, ktere ani neexistuji)viz.jeji ekonom.program) atd., atd.. Jinymi slovy dela vse proti vlastnimu statu. Co k tomu dodat?

 • cogavec napsal:

  Bisexuálové to mají taky vrozené???Vím o bývalých homosexuálech,jeden z nich dnes žije v klasické rodině,mluvil o tom,že v jeho případě šlo o uměle vzniklou závislost na tomto jednání.Zatím se nenašel gen homosexuality.Homosexuálové si mohou své záležitosti mezi sebou právně vyjednat,pokud chtějí.V Indii si jeden Ind vzal za manželku husu.Pokud se překročí definice rodiny muž+žena,lze manželství definovat libovolně,včetně počtu účastníků.Takové bisexuální kvarteto,dva muži,dvě ženy,“manželský“ čtyřúhelník.Ale proč do toho tahat stát???

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv