… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

úder v Sýrii 30.01.2013

úder v Sýrii 30.01.2013

Izraelské letouny podnikly v noci na dnešek průzkumnou misi nad Libanonem, v jejímž rámci zřejmě také udeřily na zbrojní konvoj poblíž syrsko-libanonské hranice. V Izraeli mezitím rostou obavy z osudu syrských chemických zbraní při zhroucení režimu syrského prezidenta Assada.

Libanonská média uvádějí, že Libanonská armáda přítomnost izraelských letadel zjistila u Zidonu, Baalbeku a nad jižní částí země a jejich let monitorovala.

Podle zprávy Libanonské armády vstoupily 4 letouny izraelských vzdušných sil do libanonského vzdušného prostoru již včera v 16:30. Tato letadla byla o 4 hodiny později vystřídána další skupinou a tu pak okolo 2. hodiny v noci nahradila větší skupina letounů, jejíž mise skončila v 7:55 ráno.

Agentura Reuters cituje západního diplomata, který pod podmínkou anonymity sdělil, že mise nebyla zřejmě jen průzkumná, ale její součástí byl i útok na zbrojní konvoj na syrsko-libanonské hranici. „V hraniční oblasti došlo zcela jistě k úderu,“ uvedl.

Izraelské obranné síly záležitost odmítly komentovat a důvěryhodnost zpráv není ověřena, nicméně vše by mohlo souviset s obavou Izraele z převozu chemických zbraní režimu prezidenta Assada ze Sýrie do Libanonu.

Obavy izraelských představitelů ze syrských chemických zbraní

Velitel Izraelského letectva Amir Ešel nedávno varoval před chemickými zbraněmi v rukou teroristů: „Jak se blíží zhroucení syrského režimu, může Izrael čelit rozmanitému terorismu – od nože až po jadernou bombu. Zbraně hromadného ničení mohou padnout do rukou Hizballáhu a tato oblast bude velmi citlivá. Izraelské letectvo bude spolupracovat s vojenskou zpravodajskou službou, Šin Bet a Mosadem, aby tyto pokusy zmařilo.“

Syrským chemickým zbraní věnovala většinu nedělního jednání izraelská vláda. Jak uvedl vicepremiér a ministr strategických záležitostí Moše Jaalon (Moshe Yaalon): „Je jasné, že Assad ztrácí den po dni kontrolu a instalace a sklady zbraní se dostávají do rukou opozice.“

„Izrael neintervenuje v syrské občanské válce, ale sledujeme vývoj, tak aby se zásoby zbraní neobrátily proti nám. To děláme na Golanech, kde zůstává klid. Systematicky a trvale věci zkoumáme společně s Tureckem, Jordánskem, USA, Francií a Británií,“ dodal.

Podle webu Al-Monitor včera jednal ve Washingtonu se svými americkými kolegy ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby Aviv Kochavi.

Na severu Izraele rozmístěny Železné kupole, roste zájem o plynové masky

V neděli byly na severu Izraele rozmístěny dvě baterie protiraketového obranného systému Železná kupole. Armáda nicméně uvedla, že se jedná o rutinní testy a nikoliv přípravu na hrozby z Libanonu nebo Sýrie.

Z obav z přesunu syrských chemických zbraní Hizballáhu a jiným teroristům prudce narostl zájem Izraelců o plynové masky. Izraelská pošta, která jejich distribuci zajišťuje, uvedla, že zatímco jich minulý týden rozdělila průměrně 1.400 denně, včera to bylo už 4.000.

Pošta dosud mezi občany rozdala 4,7 milionu plynových masek. Kromě vyzvednutí v distribučních střediscích je možné si masky objednat na čísle 171.

10 reakcí na Obava ze syrských chemických zbraní: Izraelské letectvo létá nad Libanonem, zřejmě udeřilo na konvoj u hranice

 • Oblovka napsal:

  Samotné plynové masky proti chemickým a nervově paralytickým zbraním v žádném případě nepostačují!!!! Nedostatečná je též běžná pláštěnka, rukavice a návleky na nohy podobné běžné výbavě našeho vojska. Toto vybavení má smysl jen proti radioaktivnímu spadu. Zde je nutná výbava chemických jednotek, a ta je drahá. Je třeba civilní obyvatelstvo zásobit také antidotem v inijekčních stříkačkách, které se musí co nejrychleji píchnout třeba i přes šaty v případě zasažení. Rozhodně je třeba vybavit perfektně alespoň armádu (protichemické obleky – skafandry). Jestli bylo antidotum v naší armádě používané účinné prakticky nevím, ale jednou jsem si ho musel píchnout a ztrácel jsem vědomí – pěkný utrejch! Celkově vzato, je chemická výzbroj v syrských rukách pěkný průšvih a Rusové nejednají buďto kvůli slabosti nebo spíše záměrně v duchu své letité podvratné taktiky, kdo ví?

 • Oblovka napsal:

  Přátelé, ještě jsem zapomněl na jednu velice důležitou a účinnou, byť velmi levnou a dostupnou věc – při použití atomových zbraní, nebo tzv. špinavé bomby je velmi důležité zabránit navázání radioaktivního jódu na štítnou žlázu. Je nutné, co nejrychleji po výbuchu polknout tablety jódové profilaxe v množství překračujícím denní příjem jódu. Štítná žláza pak nepřijímá jód rafioaktivní. Bylo by vhodné rozdat obyvatelstvu také tyto levné a dostupné tablety. U v naší zemi prodávaných tablet stačí požít dvě tablety na osobu, předávkování nehrozí – vyloučí organismus bez problémů.

 • gugi napsal:

  Dobrý, Oblovko. 😆 Jaderný hřib nad Prahou a nad Brnem, kombinovaný se sarinem a jinými lahůdkami vnímám jako efektivní vyřešení důchodové reformy. První pilíř: jaderný hřib nad Prahou, druhý pilíř: jaderný hřib nad Brnem, třetí pilíř: chemické a nervově paralytické látky. :mrgreen:

 • gugi napsal:

  Divím se, že už jsme dávno do Súru nevlítli. Mezinárodní právo je v tomto ohledu tolerantní: jde o preventivní sebeobranu. Asi jako když Angláni zničili francouzskou marínu, aby nepadla kompletně do rukou Fritzkům. 😎

 • Oblovka napsal:

  Drahý Gugi, i když nebydlím v Praze, už připravený jsem a to s celou rodinou. Ten hřib nad Prahou není zase tak nemožný. Jen doufám, že se to donese k těm pravým, nic víc. Hodně štěstí.

 • cogavec napsal:

  Plynové masky samozřejmě proti některým typům chemických zbraní postačují,ale například proti sarinu,jak správně píše Oblovka to nestačí,a oblečení může zhoršit situaci pro zasaženého.Tady je třeba se zcela oddělit od zamořeného prostředí nejlépe „skafandrem“.V minulosti jsem dělal s jedovatými látkami,a byli jsme vybaveni plynovými maskami proti úniku některých plynů,např.kyanovodíku,nebo chlorkyanu.Byl jsem i v protichemickém vojsku na konci starého režimu(zak.sl.),a měli jsme kromě ochranného oblečení co měli ostatní vojáci,i svoje vlastní,které nás krylo více,celogumový koplet,do kterého se muselo vlézt,“výborně se vněm běhalo v létě v době největších veder“ 😀 Současná výstroj naší protichemické minijednotky je mnohem lepší,než co jsme měli my.Vyrobit chemické zbraně v některém státě není problém,na rozdíl od jaderné zbraně.Některé tyto zbraně lze vyrábět takřka „podomácku z běžně dostupných surovin.“

 • Yan napsal:

  Cogavče, OPCHOJ-70 (tos myslel žejo) byl samozřejmě lepší, jenomže si uvědom že chemický vojsko který ho používalo bylo určeno k tomu aby zasahovalo tam kde byli ZHN použity, čili oni by do tohoto prostoru byli posláni k provedení zásahu. Takže tam to mělo trochu jinej důvod. Tenhle oblek nebyl primárně určen k ochraně před účinky při zasažení ZHN. Mimochodem, kdes sloužil?

 • Oblovka napsal:

  Kéž by tato zajímavá debata napomohla k lepšímu zajištění civilního obyvatelstva v Izraeli. Muslimští sousedé Izraele si už několikrát byli jisti svým vítězstvím a dá se čekat, že jejich další útok bude jen zákeřnější a ještě lépe připravený.
  Dovolil bych si ještě malou poznámku týkající se Prahy.Na počátku devadesátých let se mi donesly informace o zajímavých plánech spojených s Izraelem a naší republikou, o kterých „bodrý vesničan“ nemá ani tušení, o kterých bude ale jistě dobře vědět íránská tajná služba apod. Al Kaida, která má úzké vazby na Írán, díky čemuž má mimo jiné také přístup ke složitějším zbraním, před nějakým časem prohlásila, že přenese svoji pozornost ze Spojených států na Evropu, ve které hodlá udeřit. Dalo by se říci, že jsme zanedbatelní, že první na řadě může být třeba Londýn nebo Berlín, jenže ono vše také vzhledem k naším přátelským vztahům s Izraelem může být jinak. Rozhodujícím momentem by mohlo být možné vystoupení naší protichemické jednotky v budoucím izraelsko – arabském konfliktu. Řekl bych tedy, že zvýšená obezřetnost našich tajných služeb a vyšší připravenost čelit teroristickému útoku v Praze a možná i nějaké té zatoulané íránské raketě, by byla velmi vhodná. Můžeme se utěšovat, že Írán zatím ještě nevlastní jaderné zbraně vlastní výroby, jestli jich několik ovšem nekoupil, je otázka.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv