… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Vatikán. „Apoštolský stolec je proti jakékoliv ozbrojené intervenci v Sýrii, zvláště poté, co se stalo v Iráku. Libyi nebo na Pobřeží slonoviny“ – tak se vyjádřil kardinál Robert Sarah, když komentoval slova Benedikta XVI. z jeho vánoční homilie. Předseda Papežské rady Cor Unum zdůraznil, že výzva, kterou pronesl Pavel VI. v roce 1965 na půdě OSN – „Již nikdy válka“ je plně aktuální a slova Benedikta XVI. jsou jejím prodloužením.

V souvislosti se situací v Sýrii, o které mluvil papež, kardinál Sarah řekl, „zabíjení lidí a ničení infrastruktury není pravým řešením sociálně-politických problémů. Tím je pouze dialog a vůle budovat společenství národů v lásce a solidaritě. Máme povinnost učinit všechno co je možné pro konkrétní lidi, ať už jde o materiální či duchovní dobra. Tuto pomoc musíme prokazovat všem. Láska k bližnímu se týká také lidí, které osobně neznáme“ – řekl předseda zmíněné Papežské rady, který před nedávnem navštívil v Libanonu syrské uprchlíky.

Biskup Nazzaro: Syrští státní představitelé vděčni za papežova slova

Aleppo. Nejvyšší představitel státní správy severosyrského Aleppa Mohammad Vakhid Akkad společně s dalšími politickými autoritami se 26. prosince 2012 setkal s místními katolickými biskupy a kněžími. Agenturu Fides o tom informoval apoštolský vikář Aleppa, Mons. Giuseppe Nazzaro OFM. Katoličtí biskupové a kněží se sjeli do Aleppa na své pravidelné měsíční setkání, uvedl biskup, avšak vzhledem k situaci odřekli tradiční oficiální návštěvy k výměně vánočních přání. Guvernér Akkad se však o našem setkání dozvěděl a vyslovil přání nás osobně pozdravit. Velice pak ocenil slova Benedikta XVI., pronesená ve vánočním poselství, kterými vybízí k ukončení krveprolévání v Sýrii. Biskup Nazzaro se ze severosyrské metropole připojuje k výzvě Petrova nástupce: Hlavy států se musí všemožně zasadit o ukončení konfliktu. Zde se ničí celá zem – a ať už převahu získá kdokoliv, nakonec najde jen hromadu trosek, liských i materiálních.

Válka v Aleppu pokračuje; povstalci a státní armáda bojují o kontrolu nad vojenským letištěm. Biskup Nazzaro však potvrdil, že navzdory bitevnímu scénáři byly katolické kostely o slavnosti Narození Páně plné věřících. Půlnoční mši svatou v katedrále jsem sloužil ve čtyři hodiny odpoledne, zatímco ve farním kostele se slavila o páté, vysvětlil apoštolský vikář. Také na Boží hod se zaplnily kostely latinského i jiných obřadů, dodává. Překvapilo nás to, protože mnoho lidí z města uteklo. Lidé přicházejí do chrámů a hledají útěchu; venku je slyšet jen střelba a výbuchy. Nevíme, odkud přicházejí, víme však, že přinášejí smrt a zkázu, uzavírá z bývalé nejlidnatější blahobytné syrské metropole tamní apoštolský vikář pro vatikánskou zpravodajskou agenturu.

(mig, jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Apoštolský stolec je proti ozbrojené intervenci v Sýrii a Biskup Nazzaro: Syrští státní představitelé vděčni za papežova slova.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv