… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Papežská lateránská univerzitaŘím. Zatímco Papežská lateránská univerzita je všeobecně známa, méně se ví o jejích zhruba padesáti přidružených pracovištích – fakultách a vědeckých institutech po celém světě. Rektor univerzity mons. Enrico Dal Covolo v těchto dnech cestuje po blízkovýchodních dceřinných ústavech.

Vatikánský rozhlas jej telefonicky zastihl v mezinárodním misijním semináři Redemptoris Mater, který stojí v Galileji na břehu Genezaretského jezera:

Od patnáctého prosince jsem byl v Libanonu, kde při univerzitě La Sagesse funguje fakulta církevního práva, spolupracující s naším lateránským Ústavem obojího práva (Institutum Utriusque Iuris). Odtud jsem přejel do Jordánska, kde jsem se blíže seznámil s nově zakládanou univerzitou, kterou bude řídit jeruzalémský latinský patriarchát. Doufejme, že v budoucnosti uzavřeme dohodu o akademické výměně. Poté jsem navštívil další dvě studijní střediska, spojená s naší teologickou fakultou – jedno na palestinském autonomním území a druhé v Izraeli.

Latinský patriarchát v Jeruzalémě totiž na palestinském území otevřel další dislokované pracoviště v Bejt Džala, kde žijí převážně křesťané:

Kromě akademické práce jsem zde vnímal opravdu velké úsilí o vybudování míru. Také samo studium se orientuje na přípravu schopných lidí, kteří by se živě a kladně zapojili do sociálního a politického prostředí a přinášeli pokoj, spravedlnost a skutečné hodnoty.

Pro rektora Lateránské univerzity vztahy se zahraničními ústavy posilují původní ideu univerzity.

V Evropě často připouštíme, že je univerzita ve vleku technologické nadřazenosti či jiných zájmů, zatímco by ze své povahy měla být kritickou silou, přinášející alternativní pohled, třeba i v rozporu s převládajícím systémem. Hovoříme–li o univerzitě jako o místě globálního vědění, neznamená to, že máme zakládat stále nové fakulty, nýbrž že se musíme otevřít filosoficko-teologické syntéze a základním otázkám, které si člověk klade. Dotaz po smyslu života a Boží existenci nesmí být z akademického prostředí vypovězen – naopak, musí se stávat sjednocujícím a pojícím bodem všech disciplín,

uzavírá rektor Papežské lateránské univerzity.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Papežská lateránská univerzity a její blízkovýchodní filiálky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv