… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelský památkový úřad

Originál plánu renovace Chrámu B*žího hrobu po zemětřesení v roce 1927

Originál plánu renovace Chrámu B*žího hrobu po zemětřesení v roce 1927

Izraelský památkový úřad (רשות העתיקות) spouští nový Izraelský archeologický archiv, který je v angličtině a hebrejštině dostupný přes internet a bude obsahovat informace o všech aktivitách archeologických subjektů v Izraeli.

Již nyní jsou online dostupné desítky tisíc dokumentů, fotografií, map a plánů Akka a Jeruzaléma z let 1919 až 1948. Další digitalizované dokumenty přibudou v nadcházejících dnech.

Digitální archiv je realizován a financován v rámci Programu dědictví pamětihodností (Landmarks heritage program) Úřadu předsedy vlády a Izraelského památkového úřadu.

Vědecký archiv má své počátky v Památkovém ústavu (Department of Antiquities) britské mandátní správy. Následně archiv převzal Izraelský památkový ústav a nyní jej spravuje Izraelský památkový úřad, který do něj nemálo investuje.

Aby mohl být materiálu do digitálního archivu zařazen, je nezbytné jeho naskenování, které bylo svěřeno společnosti ImageStore Systems Ltd. Je to proto, že archivní materiály jsou zvláště jemné a citlivé a nelze je skenovat průmyslovým zařízením, je nutné to dělat individuálně a ručně. Dokumenty v archivu obsahují texty, fotografie, mapy, plány a další na velmi rozdílných druzích papíru.

„Vědecký význam archivu je nedocenitelný; je jediný svého druhu v Izraeli a ve světě. V Izraeli existuje přibližně 30.000 známých a vyhlášených památkových míst, které tvoří naše kulturní dědictví – největší a nejdůležitější majetek Státu Izrael. Izraelský památkový úřad památková místa v zemi prohlašuje, stará se o ně, provádí jejich průzkum a výzkum. Jednou z mnoha aktivit je také řízení a provoz vědeckého archivu. Izraelský památkový úřad se rozhodl převést archiv na digitalizovaná média, aby umožnil šíření informací po celém světě. Proto byly všechny informace naskenovány a indexovány podle pravidel, vhodných pro potřeby výzkumu,“ vysvětlil Dr. Uzi Dahari, zástupce ředitele památkového úřadu.

„Mandátní archiv představuje základ archeologického výzkumu posledního sta let Tento program, který je součástí programu skenování a digitalizace archivních materiálů v rámci Izraelské archivní sítě (Israel Archives Network), zpřístupní tyto zdroje znalostí veřejnosti a zejména vědcům v Izraeli a ve světě,“ uvedli ve společném prohlášení tajemník izraelské vlády Zvi Hauser a ředitel programu dědictví v Úřadu předsedy vlády Reuven Pinsky.

Jedna reakce na První na světě: Izraelský archeologický archiv zpřístupněn přes internet

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv