… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

penízeIzraelské ministerstvo financí i úřad předsedy vlády zažily včera – pouhých 9 dní před parlamentními volbami – velmi nepříjemné překvapení, když Úřad hlavního účetního zveřejnil údaje o izraelském rozpočtovém deficitu. Ten dosahuje 4,2 % a je více než dvojnásobně vyšší, než plánovaný 2% schodek.

Ministerstvo financí v tiskovém prohlášení uvedlo, že neočekávaný deficit byl zapříčiněn převážně oproti očekávání nižšími příjmy z daní. Překročení výdajů se na deficitu podílelo jen 2,2 miliardami šekelů (přibližně 11 miliardami českých korun).

Ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) včera večer v televizním rozhovoru uvedl, že čísly není překvapen a navzdory schodku nepředpokládá zvýšení daní v nadcházejícím roce. „Věděli jsme, že deficit bude okolo 4 %,“ prohlásil s tím, že tato výše již byla zapracována do rozpočtu. „Upravili jsme daňové sazby již v červenci 2012 a proto nyní není potřeba je měnit.“

Informace o nečekaně vysokém rozpočtovém schodku využila ke kritice předsedkyně strany HaTnua (Hnutí) Cipi Livni (Tzipi Livni): „Netanjahu trvá na fungování hospodářství podle starých a zastaralých pravidel, která po celém světě selhala. Nyní je jasné, že utlačování střední třídy nespravedlivými a nesnesitelnými daněmi nejenže nepomáhá veřejnému rozpočtu, ale ve skutečnosti jej poškozuje. Je čas na vládu nového ekonomického a politického řádu, která stanoví nový národní program.“

Statistické údaje okomentoval také předseda strany Ješ Atid (Je budoucnost) Jair Lapid (Yair Lapid): „Ekonomická politika Netanjahua a ministra financí Juvala Štajnice se nám hroutí před očima. Netanjahu si chybně myslel, že neustále zvyšování zdanění střední třídy vyřeší problém deficitu, ale namísto toho dodatečné daně jen dusí izraelskou ekonomiku. My v Ješ Atid mále jiný plán: Než uvalíme na veřejnost další dusivé daně, seškrtáme výdaje na charedim a osídlení a na marnotratnou vládu. Nedovolíme, aby se střední třídě zvyšovaly daně.“

Juval Štajnic nicméně ve zmíněném rozhovoru připomněl, že izraelská ekonomika je při zohlednění její velikosti jedna z nejsilnějších na světě. „Izrael je jedinou zemí, která snížila svůj národní dluh. Je třeba se podívat na celý obrázek. Průměrný občan chápe, že v Evropě je vážná ekonomická krize a chce být před ní chráněn. Obecně vzato byl Izrael v roce 2012 na prvním místě co se týče ekonomického růstu, vytváření pracovních míst a snižování dluhu,“ uvedl.

„Izraelci, sledující krizi, vědí, že navzdory různým potížím vytvořilo ekonomické vedení země situaci, kdy jsme v mnoha parametrech první. Chápou, že je nezbytné odpovědné ekonomické vedení,“ dodal Štajnic.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv