… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

letoun Ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace

letoun Ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace

Ministerstvo pro mimořádné situace Ruské federace (znak)

Rusko oznámilo, že dnes vysílá do Bejrútu letadla, aby přes Libanon evakuovala jeho občany ze Sýrie. „Na příkaz vedení Ruské federace vysílá ministerstvo pro mimořádné situace dvě letadla Il-76 (Ил-76) a Jak-42 (Як-42) do Bejrútu, aby se Rusové nacházející se v Sýrii mohli vrátit do vlasti. Je plánováno, že Sýrii opustí více než 100 Rusů,“ uvedla mluvčí ministerstva Irina Rossius (Ирина Россиус) s tím, že na palubách letadel budou lékaři, včetně psychologů.

Rozhodnutí zjevně odráží přesvědčení Moskvy, že prezident Bašár Assad ztrácí po takřka dvou letech občanské války kontrolu nad zemí.

Jak uvádí agentura RIA-Novosti první skupina asi 50 ruských občanů ve třech autobusech už přejela hranici mezi Sýrií a Libanonem.

Není jasné, zda se jedná o začátek rozsáhlé evakuace většiny ruských občanů ze Sýrie anebo je evakuaci dílčí. Mluvčí Irina Rossius odmítla o evakuaci hovořit s tím, že „se jen vracejí ti, kdo si to přejí.“

V Sýrii se nachází odhadem 30 tisíc občanů Ruska. Jedná se o státní a vojenské zaměstnance (převážně vojáky sloužící na ruské námořní vojenské základně Tartus), zaměstnance soukromých firem (zejména zbrojní exportní společnosti Rosoboronexport) a tisíce do Sýrie provdaných Rusek a jejich dětí.

Právě Rusky provdané do Sýrie a jejich děti a muži tvoří hlavní skupinu těch, kdo by chtěli být evakuováni do Ruska. Jedná se převážně o obyvatele Damašku, Aleppa, Hamá a Homsu.

Rusko také v současnosti provádí v Černém a Středozemním moři vůbec největší námořní cvičení od rozpadu SSSR, přičemž u pobřeží Sýrie se nachází několik ruských lodí, které by také mohly být využity k evakuaci.

Русских заберут из Сирии – zpráva na webu Interfax.ru (rusky)

Два самолета МЧС России вылетели в аэр. г. Бейрут (Ливан) за россиянами, желающими покинуть Сирию – zpráva Ministerstva pro mimořádné situace RF (rusky)

3 reakce na Rusko začalo letecky evakuovat své občany ze Sýrie

  • Oblovka napsal:

    Nejspíš se očekává pěkný mazec! USA posílily obranu Turecka. Naše protichemická jednotka vyčkává v Jordánsku, řekl bych, že ve skutečnosti na případnou pomoc Izraeli, byl-li by napaden syrskými chemickými zbraněmi sovětské výroby nebo Íránem. Naše armáda o mnoho víc než protichemickou jednotku vyslat, vzhledem ke své velikosti, nemůže. Otázkou je, jestli nebude i tato jednotka poslána domů, vyhraje-li zakuklený soudruh Zeman v zádech s ortodoxními komunisty Šloufem a Zbytkem. Ona by i vstřícná politika k Izraeli na mezinárodním poli mohla pak poznenáhlu i k naší škodě, nejen ke škodě Izraele, ustat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv